Nauki społeczne (archiwalne artykuły)

Walkie-talkie wynaleziono 70 lat temu. Można zrozumieć osoby, które twierdziły, że nadejście i rozwój wszechobecnych dzisiaj telefonów komórkowych spowoduje odwrót tamtej technologii. A jednak, w roku 2018, walkie-talkie są nadal w użytku. Obecnie fińska spółka proponuje rozbudować je o mobilną technologię szerokopasmową, w którą wyposażone są nasze smartfony.
Analiza szkieletów ofiar epidemii „cocoliztli”, która miała miejsce w latach 1545-1550 w Meksyku, ujawnia obecność patogenu Salmonella enterica Paratyphi C, wywołującego dur brzuszny.
Od urządzania sobie maratonów oglądania seriali telewizyjnych po rodziców snujących opowieści swoim pociechom na dobranoc, moc opowieści fascynowała nas od najwcześniejszych czasów. Ale dlaczego? Z perspektywy ewolucyjnej, czy nie lepiej spędzać czas na zdobywaniu pożywienia?
Chorowitość osób starszych pociąga za sobą wielorakie następstwa zdrowotne, między innymi niepełnosprawność, podatność na choroby, upadki, hospitalizację, umieszczenie w ośrodku opieki, a nawet zgon. Jeden z projektów dostarcza narzędzi, aby wspomóc pracowników służby zdrowia w opiece nad starzejącą się populacją.
Badania obejmujące ludzi i zwierzęta wskazują, że traumatyczne zdarzenia doświadczane przez matki mają wpływ na wczesny rozwój potomstwa. W ramach najnowszych prac badawczych odkryto, że są one także kodowane w DNA kolejnych pokoleń.
Kłująca igła z choinki wbija się w stopę, a jeśli to za mało, by poczuć świąteczną atmosferę, to nowe badania wskazują, iż dzieci poczęte podczas świąt Bożego Narodzenia mają pewną przewagę. Za wiele tego. No to może jeszcze najmniejsza w historii kartka świąteczna?
Kobiety żyjące około 7000 lat temu, we wczesnych społecznościach rolniczych, dźwigały wiele ciężarów. Nowe analizy szkieletów wskazują, że były silniejsze nawet od najznakomitszych sportsmenek naszych czasów.
Dzielenie się żywnością jako sposób na ograniczanie marnotrawienia i poprawę zrównoważenia w miastach, to bez wątpienia dobry pomysł. Ale gdzie i jakie rozwiązania się sprawdzą oraz jak można zwiększyć ich skuteczność? To tylko niektóre pytania, na które odpowiadają partnerzy projektu.
Rozmieszczenie zamożności może powiedzieć wiele o społeczeństwie, ale w przypadku cywilizacji prehistorycznych brak pisemnych artefaktów bardzo utrudnia przeanalizowanie tego czynnika. Nowe badania opierają wnioski o nierównościach społecznych na wielkości domostw, doprowadzając do interesujących wniosków.
Kraje unijne wyrzucają 88 milionów ton żywności rocznie i z tego powodu grupa ekspertów z 13 krajów uruchomiła platformę, aby dzielić się wiedzą z konsumentami, producentami i detalistami w nadziei na zredukowanie tej liczby.
Naukowcy analizujący ceramiczne dzbany twierdzą, że pozostałości zawierają związki chemiczne sprzed 8000 lat.
Około 20 milionów ludzi w UE cierpi na zaburzenia odżywiania, a powiązane z tym koszty roczne wynoszą 1 bln EUR. W najlepszym razie wyniszczające i stresujące, a w najgorszym śmiertelne, leczenie tych zaburzeń bywa znacznie opóźnione. Niemniej inteligentna technologia może przyspieszyć udzielenie pomocy.
Kiedy fałszywe wiadomości, alternatywne fakty i mylne przekonania niszczą otaczający nas krajobraz społeczno-polityczny, unijni naukowcy badają, czy dziennikarze mogą być skutecznymi arbitrami, którzy zwrócą uwagę na kłamstwa i oddzielą fakty od fikcji.
W świetle niepewności co do zagrożeń stwarzanych przez nanomateriały, która tłumi innowacyjny potencjał UE, naukowcy podjęli prace nad koncepcją bezpieczeństwa, aby lepiej monitorować rozwój tej powstającej technologii.
Kiedy rozpowszechnią się komputery kwantowe, istniejący algorytm postawi pod znakiem zapytania obecne techniki szyfrowania, uważane teraz za bezpieczne. Prace realizowane w ramach finansowanego ze środków UE projektu kładą podwaliny pod rozwiązanie tego problemu.
Naukowcy odkryli poważne wady w ochronie danych osobowych przez coraz popularniejsze urządzenia do noszenia na ciele, które zagrażają ich wiarygodności.
Wyniki nowych badań pokazują, że pozytywny nastrój może podnosić skuteczność szczepionek, takich jak ta przeciw grypie.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznana została w 2017 r. trzem naukowcom za dokonane przez nich odkrycia dotyczące mechanizmów molekularnych, które sterują rytmem okołodobowym.
Wedle badań opisanych niedawno w »The Lancet Planetary Health«, do roku 2100 skutki globalnego ocieplenia mogą dotknąć około dwóch trzecich populacji Europy rocznie, czyli 351 milionów ludzi, powodując 152 000 ofiar śmiertelnych każdego roku.
Czujniki dotykowe, łączność i sprawna telekomunikacja to niektóre z czynników umożliwiających wdrażanie medycznych systemów telerobotycznych. Możliwości techniczne pojawiają się w samą porę zważywszy na presję wywieraną na opiekę zdrowotną przez demografię i trudności, z jakimi mogą borykać się chorzy z obszarów oddalonych z umówieniem się na konsultacje ze specjalistą.
Liderzy technologii napisali list otwarty do ONZ wzywając do zakazu autonomicznych systemów uzbrojenia, które ich zdaniem mogą umożliwić prowadzenie konfliktu zbrojnego na niespotykaną dotąd skalę i w szybszym tempie niż człowiek jest w stanie to pojąć.
Wyniki nowych badań prowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu w Plymouth, finansowanych za pośrednictwem unijnego projektu TRACY, zalecają rządom podjęcie dalszych działań na rzecz opracowania polityk transportowych, które umożliwią osobom powyżej 65 roku życia zachowanie mobilności i aktywności.
Kiedy wycieńczająca fala gorąca, nazwana przez prasę Lucyferem, ogarnia południową Europę, wyniki nowych badań, wspieranych częściowo przez finansowane ze środków UE projekty, ostrzegają, że wzrost globalnej temperatury o trzy stopnie odwróci wysiłki Europy na rzecz obniżenia zanieczyszczenia ozonem.
Naukowcy, których prace są częściowo wspierane w ramach finansowanego ze środków UE projektu RE-AGEING, proponują badania prognozowe populacji zachęcające społeczeństwa do odrzucenia przestarzałych miar starzenia się i zastąpienia ich kategoriami odpowiadającymi temu, jak obecnie żyjemy.
Wyniki nowych badań przeprowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu Columbia – w których wykorzystano wiele zbiorów danych, między innymi te zgromadzone przez partnerów trzech kompleksowych, finansowanych ze środków UE projektów poświęconych starzeniu się – zwracają uwagę na poprawę zdolności poznawczych kobiet w krajach przykładających wagę do równości płci.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności