Nadchodzi zima i dla wszystkich po tej stronie
Muru oznacza to czas na doroczne szczepienia przeciw grypie. To dobre rozwiązanie dla większości z nas i zalecane zwłaszcza osobom starszym. Jednak mimo ich większej podatności na grypę, szacuje się, że szczepionka jest skuteczna tylko u 17–53% starszych dorosłych w porównaniu do 70–90% młodszych osób. Naukowcy postanowili zatem znaleźć sposób na zoptymalizowanie zapewnianych przez nią korzyści.
Opublikowane właśnie wyniki
badań ujawniają, że pozytywne nastawienie do szczepionki zwiększa jej skuteczność. Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham, Zjednoczone Królestwo, mierzyli 3 razy w tygodniu, przez 6 tygodni, negatywny i pozytywny nastrój, aktywność fizyczną, dietę i sen grupy 138 starszych osób, które miały zostać zaszczepione przeciw grypie. Następnie zmierzyli ilość przeciwciał grypy we krwi po upływie 4 i 16 tygodni od szczepienia.
Wypowiadając się w stacji BBC dla
Today Programme, profesor Kavita Vedhara z Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Nottingham i kierownik naukowa badań stwierdziła: „Ku naszemu ogromnemu zaskoczeniu, jedynym czynnikiem, który wydawał się wpływać na ilość wytwarzanych przeciwciał był poziom pozytywnego nastroju”.
Kiedy zespół przyjrzał się skutkom pozytywnego nastroju w dniu szczepienia, wyniki stały się jeszcze bardziej klarowne – pozostawanie w dobrym nastroju odpowiadało od 8 do 14% zmienności w liczebności przeciwciał. Poproszona o wyjaśnienie możliwego mechanizmu, który odprowadził do uzyskania takich wyników, profesor odparła, że jedną z możliwości jest droga biologiczna. „Nasz nastrój ma swoje następstwa fizjologiczne, gdyż wywołuje zmiany w hormonach, takich jak kortyzol. Hormony te komunikują się bezpośrednio z układem immunologicznym”.
Naukowcy szybko wskazują, że są to badania obserwacyjne „(…) zatem prawdziwym testem sprawdzającym, czy istnieje relacja przyczynowa, będą badania, w ramach których zmienialibyśmy pozytywny nastrój badanych najlepiej tylko w dniu szczepienia” – stwierdziła profesor Vedhara. Dodała, że mimo powszechnej wiedzy o głębokim wpływie stanów psychicznych na zdrowie, nie są one prawdopodobnie tak uwzględniane, jak mogłyby być.
Naukowcy prowadzą aktualnie rekrutację do kolejnych badań, które mają umożliwić ustalenie, czy poprawa pozytywnego nastroju starszych osób tylko w dniu szczepienia wywrze taki sam efekt.
Zatem co mogą zrobić osoby starsze już teraz? „No cóż – mówi profesor – mogą zrobić jedną z dwóch rzeczy: próbować unikać tego, co psuje im pozytywny nastrój. Albo robić te rzeczy, które sprawiają, że czują się szczęśliwi, jak na przykład przytulanie wnucząt”.