Nauki społeczne

Wyznaczanie trendów w nauce: Co on powiedział? Świat według Stephena Hawkinga

Stephen Hawking, najbardziej rozpoznawany naukowiec na świecie, miał wiele do powiedzenia nie tylko o Wielkim Wybuchu i czarnych dziurach. Oto zarys poglądów brytyjskiego fizyka na najróżniejsze tematy, od istot pozaziemskich po największą tajemnicę wszech czasów.

Wybitny uczony dokonał odkryć, które zmieniły spojrzenie społeczności naukowej na kosmos i nasze miejsce we wszechświecie. Ale to jego szczerość w wypowiedziach na temat życia na Ziemi sprawiła, że stał się ikoną popkultury.

Hawking korzystał ze swojej popularności, by zabierać głos na każdy możliwy temat. Światowe media ochoczo przekazywały jego opinie, często rozwodząc się nad każdym słowem wypowiedzianym przez uczonego.

Przedstawiciele środowiska naukowego często mieli odmienne odczucia. Prof. Martin Rees, Astronom Królewski, powiedział BBC, że „wadą jego statusu kultowej postaci było to, że uwagę mediów przyciągały wszystkie jego komentarze, nawet dotyczące zagadnień, w których nie był specjalistą – na przykład filozofii albo zagrożenia ze strony istot pozaziemskich czy inteligentnych maszyn”. Większość uczonych mogłaby stwierdzić, że to właśnie ta bezpośredniość była inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie i powodowała, że media umieszczały naukę w centrum uwagi.

W australijskim wydaniu czasopisma „Business Insider” przedstawiono wybór przemyśleń Hawkinga na tematy spoza jego dziedziny specjalizacji.

Istnienie obcych

Hawking uważał, że powinniśmy zaprzestać prób nawiązania kontaktu z obcymi cywilizacjami, obawiając się związanego z tym zagrożenia dla Ziemi. Rozumował przy tym, że daleka obca cywilizacja może uznać ludzkość za gatunek gorszy, słaby i łatwy do podbicia. „Im jestem starszy, tym większe mam przekonanie, że nie jesteśmy sami we wszechświecie”. Ostrzegał, by w przypadku znalezienia śladów życia pozaziemskiego „nie próbować odpowiadać obcym”.

Sztuczna inteligencja

Hawking był zdania, że stworzenie myślących maszyn będzie zagrożeniem dla naszej egzystencji. W wywiadzie z 2014 r. nakreślił ponury obraz perspektyw sztucznej inteligencji: „Powstanie w pełni rozwiniętej sztucznej inteligencji może oznaczać koniec rasy ludzkiej”.

Potem nieco stonował swoje wypowiedzi. „Sztuczna inteligencja może być najlepszą albo najgorszą rzeczą, jaka kiedykolwiek przydarzyła się ludzkości”, powiedział podczas wykładu na Uniwersytecie Cambridge. Jego obawy wynikały z faktu, że sztuczna inteligencja ma zdolność do samodzielnego uczenia się, w wyniku czego może stać się potężniejsza od człowieka. „[Sztuczna inteligencja] mogłaby się uniezależnić i zacząć projektować się od nowa w coraz szybszym tempie. Ludzie, ograniczeni przez powolną ewolucję biologiczną, nie byliby w stanie z nią konkurować i zostaliby pokonani”.

Przyszłość ludzkości

W przemówieniu z 2016 r. Hawking stwierdził, że ludziom pozostało już tylko około 1000 lat. Jego zdaniem naszym jedynym wyjściem jest znalezienie innej planety, na której moglibyśmy zamieszkać. Rozwój nauki i technologii niemal na pewno sprowadzi na Ziemię katastrofę w ciągu najbliższego tysiąca lub dziesięciu tysięcy lat. Nie powinno nas to jednak martwić. Do tego czasu będziemy już żyć gdzie indziej. Co więc może w opinii Hawkinga doprowadzić do zagłady Ziemi? Uczony wymieniał cztery zagrożenia: wojnę atomową, globalne ocieplenie, stworzone przez człowieka wirusy oraz roboty.

Największa tajemnica

W 2015 r. Hawking udzielił zaskakującej odpowiedzi na pytanie, którą z tajemnic uważa za najbardziej intrygującą i dlaczego. Okazały się być nią kobiety. „Moja asystentka przypomina mi, że choć mam doktorat z fizyki, kobiety powinny [sic] pozostać tajemnicą”.

data ostatniej modyfikacji: 2018-03-28 17:15:01
KomentarzeINFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni w Polsce
boks.jpg
agh_pl_220_300.jpg
UG_przeglad_uczelni_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Studenci WSB
miniatura
miniatura Uniwersytet Jagielloński
Polityka Prywatności