Europa się starzeje

Czy wiecie, że dzieci rodzące się po 2011 r. mają trzydziestoprocentową szansę, aby doczekać 100. urodzin? Obecnie żyjemy dłużej niż kiedykolwiek wcześniej. W ciągu ostatnich 20 lat długość życia ludzi na całym świecie wydłużyła się średnio o sześć lat.

Wraz z przyspieszeniem postępów w medycynie i stałym podnoszeniem naszej stopy życiowej, ten trend będzie się dalej umacniać. Wedle przewidywań, do roku 2020 jedna czwarta Europejczyków będzie mieć powyżej 60 lat, a liczba osób w wieku powyżej 65 lat wzrośnie do roku 2050 o 70%. Socjologowie ostrzegają, że ta sytuacja w połączeniu z niskim współczynnikiem urodzeń przyniesie znaczące zmiany w strukturze naszego społeczeństwa, co nie pozostanie bez wpływu na naszą gospodarkę, ubezpieczenia społeczne, systemy opieki zdrowotnej, rynek pracy i nie tylko.

Na ile przygotowana jest Europa, aby sprostać potrzebom starzejącej się populacji? W ramach programu „Horyzont 2020”, unijne badania naukowe i innowacje mają zadbać o to, abyśmy byli odpowiednio wyposażeni do podjęcia wielu wyzwań stwarzanych przez starzenie się Europy. Na przykład poprzez opracowywanie nowych technologii, takich jak aplikacje dla pacjentów czy roboty, które monitorują i wspierają nas w domu, możemy umożliwić osobom starszym zachowanie aktywności i niezależności przez dłuższy czas. A testy i demonstracje nowych modeli, narzędzi opieki zdrowotnej i świadczeń opiekuńczych pozwolą nam zadbać o to, aby nasze systemy rozwijały się i pozostawały zrównoważone, odpowiadając na potrzeby starszej populacji .

W ciągu dwóch pierwszych lat realizacji programu „Horyzont 2020” (program prac na lata 2014/15), UE zainwestuje około 1 200 mln EUR w wyzwanie „Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan”. W tym czasie wspólny program „Nowoczesne technologie w służbie osobom starszym” (AAL) wspomagać będzie także zorientowane rynkowo prace badawcze i MŚP, działając wspólnie z Europejskim partnerstwem na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu (EIP AHA) w celu zapewnienia jak najszerszego upowszechniania najlepszych praktyk.

opublikowano: 2015-01-27
Komentarze


Polityka Prywatności