Finansowany przez UE projekt "Sea for society" (SFS) angażuje liczne zainteresowane strony, obywateli i młodzież w otwartą dyskusję i udostępnia wiedzę na temat kwestii społecznych dotyczących morza. To z kolei umożliwi projektowi SFS opracowanie koncepcji niebieskiego społeczeństwa, a jednocześnie przygotowanie mechanizmów współpracy. W centrum procesu znajduje się zaangażowanie opinii publicznej w badania oraz to, w jaki sposób projekt odnosi się do polityki morskiej UE.
Projekt SFS przyjął formę planu działania na rzecz mobilizacji i wzajemnej nauki (MMLAP) — związanego z programem UE "Nauka w społeczeństwie" — który zrzesza 20 partnerów z 10 krajów reprezentujących szeroki zakres zainteresowanych stron. Obejmują one morskie instytuty badawcze, agencje finansujące, muzea i akwaria naukowe, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytuty kształcenia wyższego oraz sieci przedsiębiorstw.
Celem SFS jest kształtowanie koncepcji niebieskiego społeczeństwa i usprawnienie zarządzania badaniami morskimi. Koncepcja niebieskiego społeczeństwa łączy w sobie chęć i potrzebę realizacji postępów przy zachowaniu poszanowania dla trwałości zasobów. Działania realizowane w ramach SFS stanowią pierwszy krok w europejskim dialogu międzysektorowym na temat związku między morzem a życiem codziennym obywateli.
Naukowcy przeprowadzili obszerny przegląd stanu badań morskich w każdym z obszarów objętych projektem SFS. Do obszarów tych zaliczono zaopatrzenie w żywność, zdrowie ludzkie, miejsce do życia, transport, energię, rekreację i turystykę. Konsorcjum opracowało także mapę zainteresowanych stron głównego typu, których należy zaangażować w proces konsultacji. Dokonało także przeglądu istniejących badań, identyfikując główne kwestie dotyczące zainteresowanych stron, obywateli i młodzieży.
Sporządzono materiały wizualne i szczegółowe wytyczne do procesu konsultacji, a także wybrano metodologię znaną jako metodologia inteligencji zbiorowej. Następnie w każdym kraju wyszkolono zespoły regionalne w zakresie prowadzenia procesu konsultacji. Konsultacje prowadzono w dziewięciu obszarach geograficznych: Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Szwecji i we Włoszech. Obecnie wyniki są kompilowane i analizowane.
Wyniki procesu konsultacji pozwolą zespołowi projektu SFS stworzyć bardziej przejrzystą wizję, w oparciu o konkretne propozycje kwestii badawczych i regulacyjnych związanych z oceanem. Projekt przyczyni się także do stworzenia nowej wersji koncepcji niebieskiego społeczeństwa, a także jej tematów i obszarów działania. Wniesie także wkład w tworzenie długoterminowej platformy poświęconej wdrażaniu koncepcji niebieskiego społeczeństwa na poziomie europejskim.