Społeczne aspekty badań naukowych
Nowe narzędzia oceny badań oparte na modelach społecznych przewidują i mierzą konsekwencje społeczne badań naukowych.
Badania wymagają finansowania przez agencje i decydentów. Dla zapewnienia tego rodzaju wsparcia potrzebne są narzędzia ewaluacyjne. Tradycyjne narzędzia ewaluacyjne znane są ze swej zdolności do identyfikowania wartości i spełniania wymogów badawczych, ale nie uwzględniają wystarczająco potrzeb społeczeństwa.
Z uwagi na tę lukę, w ramach finansowanego ze środków UE projektu "An observatorium for science in society based in social models" (SISOB) opracowano nowatorskie narzędzia do pomiaru i przewidywania społecznego oddziaływania badań. W tym celu modelowano interakcje między różnymi społecznościami, w tym naukowców, dziennikarzy, decydentów i konsumentów.
W projekcie wzięło udział siedem uniwersytetów i ośrodków badawczych z Europy i Ameryki Łacińskiej. Działania obejmowały stworzenie modelu społecznego oddziaływania nauki, umożliwiającego opisanie interakcji w ramach tworzenia wiedzy. Stworzono zestaw wskaźników oraz przeprowadzono trzy studia przypadków, aby pomóc w stworzeniu nowych narzędzi, a także dostarczyć nowej wiedzy. Mając te dane, opracowano nowe narzędzia informatyczne do pomiaru wpływu interakcji społecznych.
Praca zaowocowała instrumentami analitycznymi do zastosowania jako praktyczne narzędzia wspomagające decydentów i ich doradców. Stworzono dwa zestawy narzędzi. Jeden z nich jest szczególnie przydatny dla decydentów i planistów, a drugi jest skierowany bardziej do naukowców i badaczy. Narzędzia te można znaleźć w oprogramowaniu open source i są już wykorzystywane przez grupy spoza konsorcjum.
Badania były rozpowszechniane w czasopismach naukowych i referatach konferencyjnych oraz w mediach społecznościowych. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na poświęconej mu stronie internetowej.
opublikowano: 2015-04-20