Aktualna sytuacja gospodarcza Europy skłania ekonomistów i naukowców do opracowania i zastosowania w praktyce bardziej niezawodnych i zoptymalizowanych narzędzi ilościowych oraz metod zarządzania ryzykiem.
Wysokowydajna technologia obliczeniowa (HPC) jest coraz częściej wykorzystywana do rozwiązywania poważnych problemów z zakresu biznesu i finansów. Jednocześnie wzrost precyzji, niezawodności i częstotliwości wykorzystania analityki finansowej kieruje instytucje finansowe w stronę wykorzystania HPC. W rezultacie zapotrzebowanie na ekspertów finansowych dysponujących umiejętnościami wykorzystania technologii HPC nigdy nie była większa.
Dzięki finansowaniu ze środków UE projekt "Training in modern quantitative methods and high-performance computing for finance" (
HPCFINANCE) postawił sobie za cel opracowanie i wdrożenie najnowocześniejszych technik wyceniania instrumentów pochodnych i zarządzania ryzykiem poprzez wykorzystanie zagranicznych staży.
Aby osiągnąć ten cel, projekt angażuje w swoje działania multidyscyplinarną sieć naukowców. Dzięki szkoleniom i działaniom badawczym 14 uczestników projektu wykorzystuje technologię HPC do pracy na praktycznych i skutecznych modelach finansowych. Prowadzone badania koncentrują się na zarządzaniu ryzykiem, strategicznym zarządzaniu aktywami i pasywami, modelach finansowych i ryzyku zmienności, metodach numerycznych w wycenianiu kontraktów oraz technologiach HPC w finansach. Dla poparcia ustaleń dokonanych w ramach projektu przygotowano publikacje do czasopism naukowych oraz szereg wydarzeń.
Czerpiąc korzyści z technologii HPC i opracowując przy ich wykorzystaniu modele finansowe uczestnicy projektu będą mogli stworzyć solidne podstawy dla radzenia sobie z przyszłymi potrzebami sektora finansowego oraz realizacji bardziej zdecydowanego zarządzania ryzykiem.
Projekt HPCFINANCE łączy inżynierię finansową z infrastrukturą o dużych mocach obliczeniowych w celu zapewnienia mniej wymagającego i złożonego środowiska regulacyjnego i kapitałowego dla branży usług finansowych. Finanse Europy mają szansę na odniesienie korzyści z prac projektu, podobnie jak jej instytucje finansowe oraz ich klienci.