Nieformalne organizacje pracowników
Analiza niepewnych form samoorganizujących się pracowników oraz zbiorowy opór przez globalnym kapitalizmem dostarcza nowych informacji dotyczących spójności społecznej oraz warunków zatrudnienia.
Nieformalne sektory gospodarki posługują się modelami organizacyjnymi wykorzystywanymi przez pracowników do przeciwstawienia swojej pracy i warunków zatrudnienia. Czynniki takie jak nieformalny charakter, fragmentacja, niepewność i nierówność stają się wiodącymi wzorcami zatrudnienia w Argentynie i Europie.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Workers' organization in the informal sector" (INFOWORK) analizowane jest miasto Buenos Aires jako główny przykład nieformalnych wzorców zatrudnienia. W takiej perspektywie analizie poddawane są metody tworzenia przez pracowników organizacji w warunkach rozproszenia oraz braku ochrony czy form organizacyjnych. Analizowane są również zasoby dostępne dla pracowników oraz potencjalne sprzyjające warunki.
Wykorzystywane są cele oraz działania teoretyczne z zakresu pracy oraz stosunków pracy z powiązanych ze sobą dziedzin. Pierwsze wyniki tych analiz zostały już opublikowane w formie książki, która z powodzeniem łączy w sobie zagadnienia stosunków przemysłowych z informacjami teoretycznymi. Wynika to z uwzględnienia wzajemnie powiązanych dziedzin, takich jak ogólnoświatowa historia pracy, rola kobiet w społecznej reprodukcji oraz badania antropologów społecznych w zakresie pracy i wartości.
Wykorzystywane są również cele i działania empiryczne. Polegają one na gromadzeniu danych z dwóch etapów. Dane pochodzą z obserwacji zgromadzeń, spotkań i wydarzeń zbiorczych, różnych rodzajów wywiadów, archiwów historycznych i medialnych, informacji kontekstowych oraz danych statystycznych. Prace terenowe służyły zebraniu informacji od pracowników z 12 organizacji z różnych sektorów. Wyniki zostały już przedstawione na różnych konferencjach.
opublikowano: 2015-06-12