Tożsamość Europy
Aktywność transgraniczna obywateli Europy uwidacznia, co znaczyć bycie Europejczykiem na co dzień
EUCROSS to unijny projekt, w którego ramach badano praktyki społeczne
związane z obywatelstwem europejskim. W projekcie badano doświadczenia
społeczne, wiedzę, postawy i praktyki obywateli Europy i osób
przebywających poza krajem zamieszkania, aby określić, w jaki sposób
różne klasy społeczne doświadczają integracji europejskiej i w jakim
stopniu stanowi ona część ich życia.
Dokumentowano powszechnie praktykowaną aktywność transgraniczną na terenie Europy, na którą wpływa integracja europejska oraz globalizacja. Uczeni wykorzystali ankiety ilościowe i szczegółowe wywiady jakościowe obejmujące obywateli z sześciu państw członkowskich UE, jak i obywateli rumuńskich (przemieszczających się w obrębie UE) i tureckich (obywateli krajów trzecich) mieszkających w tych samych krajach.
Zespół badał swoiste praktyki transgraniczne, które ułatwiają identyfikację z UE, takie jak kontakty z przyjaciółmi z zagranicy, nastawienie wobec obcokrajowców i robienie zakupów za granicą. Przyglądał się także, które grupy społeczne są skłonne przyjąć europejski sposób myślenia w obliczu europeizacji życia codziennego.
Przeprowadzono telefoniczne badania ankietowe w różnych krajach (8500 wywiadów) oraz 160 wywiadów kontynuacyjnych. Zespół przygotował sześć artykułów roboczych, które klasyfikują transgraniczne praktyki i formy identyfikacji ponadnarodowej, jak również zarysowują wyniki badania. Informacje o wynikach prac rozpowszechniano wśród naukowców oraz ogółu społeczeństwa.
Podsumowując, projekt pomoże decydentom w przygotowaniu bardziej efektywnych polityk na rzecz integracji i umocnienia europejskiej tożsamości. Projekt EUCROSS przyczynił się do zainicjowania świadomej debaty na temat postrzeganych różnic i podobieństw w Europie i pokazania, jak "transnacjonalizm" staje się cechą typową dla życia wielu Europejczyków, propagując jednocześnie bliższe utożsamianie się z Europą.
opublikowano: 2015-06-18