Podatki dla krajów z UE i spoza niej
Wraz z coraz bliższymi powiązaniami między gospodarkami krajowymi pojawiają się nowe czynniki ryzyka w dziedzinie opodatkowania międzynarodowego. Jedna z inicjatyw UE zajęła się analizą przepisów podatkowych, aby zaradzić problemom podnoszonym w debacie nad opodatkowaniem w UE i krajach zewnętrznych.
Finansowany ze środków UE projekt "EU taxation and third countries"
(EUTC) umożliwił oddelegowanym badaczom współpracę nad rozwijaniem
międzynarodowych przepisów podatkowych.
Zorganizowano różnorodne inicjatywy wymiany podglądów, w tym dyskusje, warsztaty, zebrania przy okrągłym stole i rozmowy, angażując badaczy z Austrii, Brazylii, Holandii i RPA. Badacze mogą też stworzyć własną sieć i współpracować z międzynarodową społecznością ekspertów podatkowych.
Prace objęły cztery główne obszary badawcze: porozumienia o podatku dochodowym, metody konsolidacji opodatkowania przedsiębiorstw, rozwijanie nowych porozumień podatkowych wykorzystujących najnowsze zmiany wprowadzane przez organizacje międzynarodowe w niewiążących prawnie instrumentach dotyczących opodatkowania międzynarodowego oraz ulepszanie systemów podatku od towarów i usług (VAT) i ogólnych podatków od sprzedaży.
Wymiany naukowe pozwoliły badaczom uzyskać cenny wgląd w zagadnienia europejskich przepisów podatkowych dzięki udziałowi specjalistów akademickich z krajów nienależących do UE ani Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Badania wykazały, że stosowane w RPA zwolnienie wybranych gatunków owoców i warzyw z podatku VAT jest korzystne dla najmniej zamożnych obywateli. Zidentyfikowano wnioski wypracowane podczas tworzenia europejskiego systemu federalizmu fiskalnego, które mogłyby być cenne dla Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej — regionalnej organizacji międzyrządowej obejmującej Burundi, Kenię, Rwandę, Tanzanię i Ugandę.
Trwają przygotowania do zorganizowania międzynarodowego kongresu poświęconego przepisom podatkowym, który odbędzie się na Wydziale Prawa Uniwersytetu São Paulo w Brazylii. Oczekuje się, że wezmą w nim udział przedstawiciele organów podatkowych na szczeblu lokalnym, krajowym i ogólnoeuropejskim z różnych państw członkowskich.
Projekt EUTC przybliża różnice i podobieństwa między krajowymi przepisami podatkowymi i ich zagranicznymi odpowiednikami. Wyniki projektu będą mieć istotne implikacje dla przepływu kapitału między krajami UE i krajami spoza UE.
opublikowano: 2015-07-17