Ochrona podwodnych kabli energetycznych

Podmorskie przewody wysokiego napięcia są niezbędne do przesyłania energii z morskich elektrowni wiatrowych. W ramach unijnego projektu powstaje innowacyjny system umożliwiający bezpieczne poprowadzenie kabli w dnie morskim.

Morskie elektrownie wiatrowe i energia pływów morskich stają się coraz ważniejszymi źródłami czystej energii na świecie, a Europa należy do liderów reformy rynku energetycznego. Podmorskie kable są jednak najczęstszą przyczyną roszczeń ubezpieczeniowych związanych z przybrzeżnomorskimi turbinami wiatrowymi. Ponieważ koparki zaprojektowano pod kątem przemysłów naftowo-gazowego nie nadają się do wykonywania prac w dnie morskim, obecnie kable prowadzi się nad dnem.

Uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu HEXATERRA opracowują modułowy system nadający się do istniejących koparek i zapobiegający awariom niezakopanych kabli podmorskich. Przewodom zagrażają między innymi pływy morskie i możliwość przetarcia o skały lub zaplątania w sieci rybackie.

System HEXATERRA to układ bieżny dla podwodnej koparki, zdolny do poruszania się w obu kierunkach. System automatycznie przystosowuje się do ukształtowania terenu, stabilizując narzędzie do drążenia rowu. Reagując na informacje pochodzące z czujników, maszyna równomiernie rozmieszcza ciężar i szuka podparcia dla każdej z sześciu nóg. W zależności od nieregularności gruntu, operator może regulować zarówno prześwit, jak i wysokość każdego kroku. Maszyna umożliwia dokładne pozycjonowanie kroków i kontaktu z ziemią oraz pokonywania przeszkód.

Wymagania użytkowników i specyfikacje funkcjonalne mają dla konsorcjum kluczowe znacznie, gdyż pozwalają poznać potrzeby dotyczące podwodnego systemu przemieszczania oraz zaprojektować interfejs do sterowania maszyną.

Poczyniono istotne postępy w pracach nad interfejsem człowiek-maszyna oraz nakładką wideo. Naukowcy koncentrowali się na zależności między czujnikami znajdującymi w się w zdalnie sterowanym pojeździe, platformą kroczącą i interfejsem użytkownika. Pomoże to w połączeniu danych wizualnych i pochodzących z sonaru oraz w opracowaniu dotykowego joysticka.

Do innych zadań należało przeprowadzenie symulacji w celu zbadania dynamicznego zachowania systemu oraz opracowanie różnych scenariuszy roboczych.

Dzięki tym pracom uczestnicy projektu HEXATERRA starają się maksymalnie poprawić niezawodność sieci energii odnawialnej. Ponadto system minimalizuje negatywny wpływ kabli wysokiego napięcia na okoliczne środowisko morskie i zapobiega wzrostowi temperatury wody.

opublikowano: 2015-07-21
Komentarze


Polityka Prywatności