Badania wody z zastosowaniem technik cyfrowych
Jeden z niedawno rozpoczętych projektów promuje w Maroku zastosowanie nowych cyfrowych narzędzi do badań wody poprzez szkolenia i lepszą integrację z UE.
W celu wspierania doskonałości i międzynarodowej współpracy między EU a
krajami spoza UE ustanowiona została europejska przestrzeń badawcza
(EPB). Ta inicjatywa pomoże krajom takim jak Maroko poprawić jakość i
ilość prowadzonych badań.
Finansowany przez UE projekt "Morocco research advance in ICT for water" (MOICT) miał na celu rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w zakresie badań wodnych na Uniwersytecie Sidi Mohamed Ben Abdellah (USMBA). Mówiąc dokładniej, celem projektu była poprawa innowacyjności i podniesienie potencjału badawczego USMBA, aby włączyć Maroko do EPB, poprawić komunikację i zwiększyć wsparcie dla młodych naukowców.
Projekt rozpoczął się serią warsztatów, które dostarczyły istotnych informacji i wskazówek wszystkim uczestnikom. Ich efektem były dyskusje między urzędnikami państwowymi, naukowcami i przemysłem dotyczące zastosowania TIK na rzecz wody, a ponadto opracowano wstępny plan rozwijania potencjału badawczego w tym obszarze. Na podstawie tych wstępnych prac projektowych utworzono podręcznik wdrażania projektu ze wskazówkami dla uczestników na pozostałą część projektu.
W projekcie MOICT zorganizowano szkolenia dla menedżerów badań i młodych naukowców w zakresie przedsiębiorczości, finansowania i transferu badań w europejskiej przestrzeni badawczej. Ponadto naukowcom zapewniono możliwość wzięcia udziału w procedurach systemu europejskiej przestrzeni badawczej i wypracowano strategię współpracy.
Na koniec w projekcie przeprowadzono przegląd obiektów hydrologicznych w Maroku oraz technicznych potrzeb w sektorze. Zapewniło to materiały do kilku sesji szkoleniowych dla młodych naukowców w USMBA.
Projekt MOICT zwiększył potencjał Maroka w zakresie zaawansowanych technologicznie badań w obszarze TIK na rzecz wody. Działania te przyniosą Maroku długoterminowe korzyści polegające na rozwoju potencjału badawczego oraz podniesieniu kwalifikacji młodych naukowców.
opublikowano: 2015-07-31