Naukowcy z UE postanowili opracować narzędzia do usuwania błędów w oprogramowaniu, przeznaczone specjalnie do zastosowań związanych z prywatnością różnicową. Opracowywane rozwiązania dotyczą problemu wykorzystania zasobów i budżetu prywatności, a prototypowy algorytm wykazuje się zwiększoną wydajnością.
Koszty społeczne wadliwego oprogramowania mogą zostać ograniczone dzięki usuwaniu błędów projektowych, a nowoczesne języki programistyczne zawierają narzędzia do usuwania błędów. Techniki te na ogół nie uwzględniają jednak wykorzystania zasobów.
Projekt PLATFORM (Practical light types for resource consumption), finansowany ze środków UE, miał na celu opracowanie narzędzi do usuwania błędów w oprogramowaniu, ukierunkowanych na wykorzystanie zasobów. Prace koncentrowały się na zastosowaniach dotyczących tzw. prywatności różnicowej. Projekt był realizowany przez dwóch partnerów, przez trzy lata, od połowy 2011 r.
W pierwszym roku prowadzono badania nad schematem opartym na typach, przydatnym w określaniu czasu wykonywania aplikacji. Dzięki temu możliwe jest analizowanie różnych modeli rozdzielczości, a technika może być szeroko stosowana i jest modułowa.
W kolejnym roku uczeni zaprojektowali metodologię wykorzystującą specyficzny dla dziedziny język programistyczny, do automatycznego określania budżetu prywatności używanego przez aplikację.
Ostatni rok poświęcony był zastosowaniu opracowanych wcześniej technik zarówno do wykorzystania zasobów, jak i prywatności różnicowej. Naukowcy rozwinęli aspekty teoretyczne i praktyczne tego ostatniego zagadnienia, tworząc między innymi model ekonomiczny opisujący sposób określania odpowiednich parametrów definiujących. Otrzymany algorytm wykazał się dobrą wydajnością. Równie dobrze sprawdziła się opracowana w projekcie technika weryfikacji.
W ramach inicjatywy PLATFORM powstała nowa teoria mogąca znaleźć zastosowanie do jednorodnego opisu różnych analiz zasobów. Dodatkową korzyścią jest przeszkolenie badaczy.