Dzieci narażone na kontakt z przemocą polityczną wykazują zachowania świadczące o nieprzystosowaniu. W ramach finansowanego ze środków UE projektu SIP IN ISRAEL, zajęto się ustaleniem pochodzenia i powiązań takich zachowań poprzez badania praktyczne i teoretyczne.
Rozpoczęte w 2010 roku badania dotyczyły 229 dzieci. W badanej grupie znalazły się dzieci z obszaru narażonego na kontakt z przemocą oraz dzieci z porównywalnego obszaru. Do porównania wybrano okolicę o podobnym statusie społeczno-gospodarczym, ale wolną od przemocy. Inną badaną grupą były dzieci narażone na przemoc domową.
Z każdym dzieckiem przeprowadzono dwa wywiady. Informacje socjodemograficzne na temat rodzin zostały zebrane z ankiet wypełnionych przez rodziców i opiekunów przedszkolnych. Analiza wykazała, że wpływ kontaktu z przemocą polityczną na percepcję społeczną i zachowania był szczególnie wyraźny u dzieci o złych relacjach z matką. Ponadto, dzieci narażone na przemoc domową radzą sobie gorzej od dzieci z rodzin normatywnych, mieszkających w obszarach o napiętej sytuacji politycznej.
Wyniki będą stanowić cenny przyczynek do teorii psychologicznych, dodatkowo umożliwiając lepsze poznanie psychologicznych źródeł konfliktów politycznych. Pozwoli to wspomagać programy interwencyjne i prewencyjne, które pomagają dzieciom radzić sobie ze stresem związanym z wojną i przemocą.