Promowanie bardziej aktywnego obywatelstwa osób niepełnosprawnych

Wielu obywateli uważa bezpieczeństwo, samodzielność i oddziaływanie za naturalne elementy życia codziennego. Korzystanie z tym praw nie jednak tak oczywiste dla osób niepełnosprawnych.

Uczestnicy projektu DISCIT (Making persons with disabilities full citizens - New knowledge for an inclusive and sustainable European social model), finansowanego ze środków UE, identyfikują warunki utrudniające osobom niepełnosprawnym pełne korzystanie z praw jako obywateli UE.

Aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym można wyjaśnić w odniesieniu do trzech kategorii: bezpieczeństwa, samodzielności i oddziaływania. Bezpieczeństwo może oznaczać wypełnianie powinności społecznych, unikanie pułapki ubóstwa lub warunków utrudniających dostęp do pieniędzy czy usług oraz uczestnictwo w indywidualnych lub zbiorowych działaniach wspierających bezpieczeństwo. Niezależne życie w społeczności i uczestnictwo w płatnej pracy to drogi prowadzące do samodzielności. Osoby niepełnosprawne mogą oddziaływać na swoje otoczenie poprzez udział w dyskusjach z władzami/usługodawcami, wpływając na jakość i rodzaj usług.

W oparciu o konwencję ONZ nt. praw osób niepełnosprawnych (CRPD), uczestnicy projektu DISCIT określili sposoby na bardziej skuteczne zapobieganie i eliminowanie barier fizycznych, mentalnych, społecznych i organizacyjnych utrudniających aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Zespół zgromadził informacje i doświadczenia, aby dokonać syntezy wniosków politycznych płynących z jednego ze strategicznych przykładów państw europejskich.

Wyniki analiz dostarczają nowych informacji na temat możliwości wspierania państwa członkowskich i krajów stowarzyszonych przez UE. W ramach projektu opublikowano studium wykonalności dotyczące zmiany struktury zbiorów danych z wybranych badań ankietowych przeprowadzonych w krajach DISCIT. Zgromadzono, dokonano przeglądu i syntezy oraz opublikowano dodatkowe informacje na temat wielu innych zagadnień dotyczących niepełnosprawności.

Obecnie badacze przedstawiają i omawiają wyniki na międzynarodowych i krajowych warsztatach oraz konferencjach. Wkrótce ukaże się szereg nowych dokumentów politycznych, które zostaną udostępnione na stronie internetowej. Prace obejmują także organizację wydarzenia informacyjnego mającego na celu zwiększenie równego uczestnictwa osób niepełnosprawnych jako pracowników, konsumentów i klientów.

Aby zwiększyć oddziaływanie projektu DISCIT, rozwijana jest współpraca i dialog z krajowymi komitetami interesariuszy oraz innymi organizacjami na poziomie krajowym i europejskim. Na listopad 2015 r. zaplanowano organizację konferencji końcowej w Brukseli.

Wszystkie te działania przyczynią się do lepszego zrozumienia problemu niepełnosprawności oraz ograniczenia barier utrudniających integrację i zwiększenie uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

opublikowano: 2015-09-07
Komentarze


Polityka Prywatności