Jak wykryć patogeny w żywności

Badacze zwiększają bezpieczeństwo i zdrowie żywności opracowując biologiczne metody wykrywania komórek bakteryjnych w zakażonych produktach spożywczych.

Szybkie i wiarygodne wykrywanie patogenów żywności na wczesnych etapach łańcuchów dostaw jest niezwykle istotne w przemyśle spożywczym, aby móc zapobiegać jego zepsuciu i zatruciom pokarmowym u konsumentów. Przy obecnie stosowanych standardowych metodach wykrywania bakterii potrzeba kilku dni, aby ujawnić obecność patogenu, przez co zapobieganie ogniskom choroby jest utrudnione.

Aby ułatwić wykrywanie patogenu, w ramach finansowanego przez UE projekt PATHFINDER (Rapid and reliable detection of foodborne pathogens by employing multiplexing biosensor technology) opracowano metodę umożliwiającą identyfikację niskich stężeń wielu różnych gatunków bakterii w żywności.

W tym celu użyto biosensorów, które rozpoznają bakterie wysyłające wykrywalny sygnał. Przykładowym biosensorem jest test na bazie przeciwciała do rozpoznawania i wiązania bakterii, na podobnej zasadzie jak w przypadku odpowiedzi immunologicznej człowieka.

Korzystając z trzech patogenów żywności jako organizmów modelowych badacze testowali, czy różne biosensory mogą jednocześnie wykrywać różne gatunki bakterii. Aby symulować zakażenie żywności, przeprowadzono inokulację surowego i gotowanego kurczaka przy różnych stężeniach bakterii powodujących zatrucia pokarmowe: Salmonella, Listeria i Campylobacter.

Odczekano, aż bakterie wzrosną, i przetestowano czułość różnych metod wykrywania. Najlepsza z nich, polegająca na użyciu małych kulek polistyrenowych powleczonych przeciwciałami przeciwko różnym bakteriom, pozwoliła zidentyfikować żywność z bakteriami w obecności zaledwie jednej komórki bakteryjnej po krótkim okresie namnażania.

Opracowana w projekcie PATHFINDER szybka, dokładna i oszczędna metoda wykrywania zakażenia bakteryjnego żywności pozwoli obniżyć koszty dla przemysłu spożywczego i lepiej chronić zdrowie publiczne.

opublikowano: 2015-09-28
Komentarze


Polityka Prywatności