W Europie brakuje wysoko wykwalifikowanych badaczy, naukowców i inżynierów, którzy potrafiliby budować platformy i infrastruktury informatyczne do udostępniania innowacyjnych usług i aplikacji społecznościowych. Projekt
ISOCIAL (iSocial: Decentralized online social networks) zajął się rozwiązaniem tego problemu poprzez zapewnienie najwyższej klasy szkoleń dla nowego pokolenia badaczy, informatyków i inżynierów internetowych.
Wspierana przez UE sieć szkoleniowa będzie działać przez cztery lata do końca września 2016r., finansując w tym czasie prace 11 doktorantów i pięciu stypendystów podoktoranckich. Działania obejmą zorganizowanie dwóch intensywnych szkół dla absolwentów, trzech warsztatów, kursów online i konferencji końcowej.
Konsorcjum kładzie nacisk na łączenie zaawansowanej wiedzy teoretycznej z podejściami doświadczalnymi oraz metodologiami i narzędziami niezbędnymi do tworzenia decentralizowanych platform internetowych sieci społecznościowych. Brane są też pod uwagę zastrzeżenia dotyczące praw własności i prywatności. Inne badane kwestie to interoperacyjność sieci społecznościowych oraz wysoki koszt utrzymywania interakcji społecznościowych i danych użytkowników docelowych w skali wielu platform.
Prowadzone badania obejmują cztery wzajemnie powiązane obszary: infrastrukturę nakładaną dla decentralizowanych usług sieci społecznościowych; przechowywanie i dystrybucję danych; bezpieczeństwo, prywatność i zaufanie oraz modelowanie i symulacje.
Nacisk na usługi decentralizowane jest szczególnie istotny, ponieważ podejścia scentralizowane wymagają znacznych inwestycji w infrastrukturę, stwarzając tym samym bariery dla pojawiania się nowych usługodawców i ograniczając wybór użytkowników zaledwie do kilku podmiotów rynkowych. Projekt ISOCIAL zajął się tymi i innymi zastrzeżeniami, aby wprowadzić zmiany na lepsze w przyszłym udostępnianiu internetowych serwisów społecznościowych.
Stypendyści zajmowali się dotychczas ulepszaniem architektur sieci społecznościowych, algorytmów dystrybucji danych, zaawansowanych sieci nakładanych oraz funkcji usługi i aplikacji w sieciach społecznościowych. Opracowano różnego rodzaju mechanizmy ochrony prywatności, w tym algorytmy oceny ryzyka, kontroli dostępu i egzekwowania reguł. Poczyniono też postępy w pracach nad ochroną przed spamem i innymi złośliwymi atakami.
Badania zaowocowały już 11 artykułami badawczymi w pismach branżowych, a dalsze informacje na temat osiągnięć naukowych są dostępne w witrynie internetowej projektu.
Prace i wyniki projektu torują drogę do ulepszenia łączności sieciowej i infrastruktur dla potrzeb obsługi otwartych sieci społecznościowych i aplikacji. Docelowy pakiet narzędzi będzie wspomagać tworzenie skutecznych usług rozproszonych w sieciach społecznościowych. Postępy poczynione w toku projektu przyczynią się do ochrony prywatności użytkowników oraz poprawy sytuacji w dziedzinie własności informacji, efektywności energetycznej i związania danych z konkretnymi dostawcami.