Koncepcja zrównoważonej energii, choć bardzo potrzebna, wciąż jest daleka od urzeczywistnienia. Wdrożenie powstających technologii w sektorze energetycznym wymaga zaangażowania kluczowych podmiotów, takich jak samorządowe władze miast i rządy.
Finansowany ze środków UE projekt
RESGEN (RES generation-From infrastructure to sustainable energy and reduction of CO2 emissions) promował regionalną samowystarczalność energetyczną poprzez koordynację innowacyjnych prac regionalnych klastrów badawczych w różnych krajach UE. Głównymi założeniem zadaniami była były ocena i porównanie regionalnego potencjału i zdolności wytwarzania zrównoważonej energii, w celu aby przygotować przygotowania cztery czterech różne różnych "mapy drogowyche" i wspólny wspólnego planu działań (JAP).
Podejście, jakie przyjęło konsorcjum RESGEN w celu pobudzenia zrównoważonej energii, pociągnęło za sobą rozwój wszechstronnych strategii regionalnych. Strategie te spowodowały włączenie do regionalnych programów rozwoju wszystkich najważniejszych zainteresowanych stron, przedstawicieli przemysłu, władz regionalnych, a także podmiotów zajmujących się badaniami i rozwojem.
Projekt RESGEN przyczynił się do zmiany sposobu myślenia o energii w uczestniczących regionach. Wykorzystane w tworzeniu planów analizy porównawcze stanowią przydatne narzędzie dla regionów, które pomogło w zainicjowaniu dialogu między różnymi organizacjami europejskimi. W oparciu o prace przeprowadzone w ramach projektu Ostrobotnia mogła wnieść wkład w europejską debatę i przeprowadzić aktywne dyskusje w ramach inteligentnej platformy specjalizacyjnej. Platforma została założona przez Komisję Europejską w celu zaoferowania regionom profesjonalnych porad nad temat strategii na rzecz innowacji.
Szereg Grupa planów JAP pomogło pomogła umocnić współpracę między partnerami i umożliwiło im określenie różnych zagadnień mogących być przedmiotem dalszej współpracy. Plany JAP dotyczyły takich zagadnień, jak sieci inteligentne, regionalne zrównoważone zarządzanie energią, energia wiatrowa, efektywność energetyczna, ekologiczne zamówienia publiczne i energia morska.
Osiągnięcie samowystarczalności energetycznej będzie długotrwałym procesem, który powinien przynieść korzyści społeczeństwu. Dzięki przygotowaniu regionów do zrównoważonego zarządzania energią projekt RESGEN przyczynił się do realizacji unijnych założeń dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla.