Oblodzenie jest źródłem zagrożenia dla ludzi pracujących na maszynach lotniczych, systemach energetycznych czy platformach wiertniczych. Oprócz konieczności zmniejszenia tego zagrożenia, musimy lepiej zrozumieć przyrastanie i tworzenie się lodu, aby opracować odpowiednie rozwiązania technologiczne.
Problemem tym zajęli się uczestnicy projektu ICE^2 (Icephobicity for severe icing environments), finansowanego ze środków UE, którzy badali podstawowe zjawiska związane z oddziaływaniem przechłodzonych kropel z powierzchniami. W projekcie przetestowano także nowe, odporne na oblodzenie powierzchnie.
W znacznej części prac wykorzystano nowy sprzęt i techniki. Zbudowano nowoczesny aparat do badania przechłodzonych cieczy, wyposażony w system unoszenia akustycznego, umożliwiający manipulowanie kroplami bez ich dotykania.
Uczestnicy projektu ICE^2 stwierdzili, że lepkość kropli odgrywa ważną rolę w sposobie oddziaływania zimnej cieczy z powierzchnią. Przyglądano się zachowaniu kropli przy uderzaniu w różnych powierzchnie.
Opracowano też mikro- i nanoinżynieryjne powłoki, aby zbadać formowanie się kryształków lodu na tych powierzchniach. W połączeniu z teksturowanym podłożem aluminiowym powłoki te mogą znaleźć zastosowanie w powierzchniach przeciwoblodzeniowych nowej generacji.
Prace prowadzone w ramach projektu ICE^2 mogą przyczynić się do ratowania życia ludzkiego dzięki zapobieganiu lub ograniczaniu oblodzenia na odsłoniętych powierzchniach.