Aktywność obywatelska i polityczna muzułmanek
Badacze zajęli się kwestią zaangażowaniem kobiet ze środowisk muzułmańskich w życie obywatelskie i polityczne Europy, rzucając wyzwanie stereotypowym poglądom o bierności. Badania empiryczne oparto na porównaniach danych z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, aby ustalić różne tryby zaangażowania i działań badanej grupy wraz z czynnikami wspomagającymi i hamującymi.
Finansowany ze środków UE projekt POWER UNVEILED (Power unveiled: Muslim
women participation in European civic and political life) miał na celu
lepsze poznanie samopostrzegania tych kobiet jako uczestniczek życia
społecznego.
Dokonano przeglądu stosownego piśmiennictwa akademickiego, a na podstawie wyszukiwania w archiwach zebrano ważne materiały na temat dwóch obszarów: uwarunkowań strukturalnych i kulturowych w trzech badanych krajach oraz stowarzyszeń i organizacji skupiających muzułmanki. Zbieranie danych objęło szczegółowe, częściowo kierowane rozmowy i udział obserwatorów w wydarzeniach i działalności organizacji społecznych.
Zastosowanie podejścia opartego na interwencjach socjologicznych pozwoliło uzyskać cenne dane na temat potencjału działania i zaangażowania muzułmanek w inicjatywach obywatelskich i politycznych. Przyjęta metodologia pozwoliła oddać głos samym badanym i włączyć je w proces analizy ich sytuacji i działań.
Omawiane prace pozwoliły rozwinąć badania teoretyczne dotyczące płci i polityki oraz parametrów działania, skutecznie poszerzając dostępną wiedzę w relatywnie słabo zbadanej dziedzinie.
Inicjatywa ujawniła wysoki poziom zaangażowania politycznego i obywatelskiego muzułmanek we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wyniki zadają kłam stereotypowym przeświadczeniom o pasywności, podporządkowaniu i koncentracji na utrzymaniu domu, które to cechy miałyby rzekomo ograniczać aktywność publiczną muzułmanek.
W projekcie POWER UNVEILED opracowano typologię zaangażowania muzułmanek, rodzajów ich działalności i obszarów czynnego udziału. Wyniki projektu przyczyniają się do lepszego zrozumienia zaangażowania obywatelskiego i politycznego muzułmanek. Zgromadzona wiedza ma bezpośrednie implikacje dla formułowania polityki, umożliwiając zwiększanie spójności społecznej poprzez wspomaganie zainteresowań i potrzeb muzułmanek. Co więcej, ich potencjał zaangażowania i udziału w życiu społeczeństwa można wykorzystać na rzecz lepszego integrowania społeczności muzułmańskich w całej Europie.
opublikowano: 2015-11-02