Wykorzystać energię wiatrową na terenach miejskich

W przeciwieństwie do terenów otwartych, niewiele uwagi poświęcono jak dotąd na ocenę europejskich zasobów energii wiatrowej na obszarach miejskich, w typowych warunkach panujących na dachach budynków. To niezwykłe rozwiązanie o dużym potencjale komercyjnym badane jest w ramach unijnej inicjatywy.

Małe turbiny wiatrowe stosowane są zwykle na odizolowanych terenach wiejskich, jednak największy potencjał mają one na obszarach miejskich, na których mieszka 80% ludności Europy. Unijna dyrektywa 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zakłada, że do 2020 r. wszystkie nowe budynki będą energooszczędne.

Projekt WINDUR (Small wind turbine for urban environments) będzie wspierał europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa działające w łańcuchu dostaw małych turbin wiatrowych. W skład konsorcjum wchodzą dostawcy komponentów turbin wiatrowych, producenci, instalatorzy oraz doradcy w sprawie energetyki wiatrowej, którzy będą projektować i opracowywać turbiny spełniające normy unijne.

Tereny miejskie charakteryzują się turbulencjami, porywami i przepływami wiatru, które są wielokierunkowe i mają zmienną prędkość. Problemy te będą rozwiązywane w ramach projektu WINDUR.

Partnerzy projektu proponują stworzenie małej turbiny o osi pionowej, montowanej na dachach budynków mieszkalnych i zoptymalizowanej pod kątem zastosowania w środowiskach miejskich. Turbina będzie wyposażona w system sterowania o zmiennej prędkości, który pozwoli zmaksymalizować wydajność produkcji energii przy nagle zmieniających się prędkościach wiatru.

Ponadto, turbina ma aerodynamiczną konstrukcję i jest wyposażona w wirnik śrubowy, który pozwala zmniejszyć masę urządzenia i obciążenia dachu. Uczeni rozpoczęli też analizę zasobów energii wiatrowej na terenach miejskich, starając się wybrać miejsca o lepszych warunkach wietrznych.

opublikowano: 2015-11-06
Komentarze


Polityka Prywatności