Pierwsze paneuropejskie badanie praw lokatorskich

Choć blisko jedna trzecia obywateli UE wynajmuje lokal od właściciela prywatnego, dotychczas istnieje bardzo niewiele przepisów, które stanowiłyby europejską normę. W ramach jednej z inicjatyw europejskich prowadzony jest przegląd krajowych przepisów lokatorskich i ich powiązań z krajowymi rynkami mieszkaniowymi.

Celem finansowanego ze środków UE projektu TENLAW (Tenancy law and housing policy in multi-level Europe) jest przygotowanie pierwszej tak rozległej ogólnoeuropejskiej analizy porównawczej przepisów lokatorskich. Zebrane informacje na temat zagranicznych przepisów i doświadczeń będą cennymi zasobami dla krajowych ustawodawców. Tak przemyślany europejski wkład w tę dziedzinę prawa docelowo przyniesie korzyści zarówno lokatorom, jak i wynajmującym.

W drugim okresie sprawozdawczym przygotowano i udostępniono w witrynie internetowej projektu 31 raportów krajowych i tyle samo broszur prezentujących prawa lokatorów. Wszystkie broszury zebrano w jedną łączną broszurę informacyjną pt. "My rights as tenant in the EU" (Moje prawa jako lokatora w UE). Na początku 2014 r. zorganizowano w Holandii warsztat w celu dokonania wzajemnego przeglądu i analiz raportów krajowych.

Trwają prace nad porównywaniem poszczególnych systemów krajowych. Podczas kolejnego warsztatu pod koniec 2014 r. zaprezentowano dotychczasowe ustalenia i poddano je pod dalszą dyskusję. Na wersjach roboczych raportów porównawczych wykonywane są obecnie kodowane recenzje wewnętrzne.

Badacze analizują też wpływ przepisów UE na krajowe polityki mieszkaniowe, a w szczególności na krajowe prawa lokatorskie. Rozpoczęto prace nad planem upowszechniania i maksymalnego wykorzystania wyników projektu.

Wyniki inicjatywy TENLAW będą wspomagać ustawodawców krajowych w regulowaniu przepisów lokatorskich i mieszkaniowych, a jednocześnie dostarczą informacji o lokalnych przepisach lokatorskich osobom planującym zamieszkać w innym kraju UE. Docelowo zwiększy to efektywność swobodnego przemieszczania się obywateli i umocni wewnątrzeuropejski rynek pracy.

opublikowano: 2015-11-06
Komentarze


Polityka Prywatności