Rozszyfrowywanie dyskursu kulturowego przy pomocy kognitywistyki

Kognitywistyczne podejście do religii umożliwia analizę retoryki opartej na zjawiskach nadprzyrodzonych w celu sformułowania norm moralnych. Jest to powracający temat w dyskursie literackim, intelektualnym i politycznym.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu MARKSOFSPECTRES (Marks of spectres: Mind, morality, and religion in cultural discourse) zbadano sposoby łączenia zjawisk nadprzyrodzonych z moralnością w dyskursie świeckim. Cele osiągnięto przy pomocy czterech badań przypadków, w których skupiono się odpowiednio na narracji indoeuropejskiej, literaturze fikcyjnej z XIX wieku, psychoanalitycznym dyskursie i europejskiej retoryce politycznej.

W badaniach uwzględniono trzy rodzaje celów: wiedza, szkolenia i cele społeczno-gospodarcze. W przypadku celów związanych z wiedzą wykorzystano różne dyscypliny i metodologie oraz uwzględniono współpracę między przedstawicielami nauk ścisłych i humanistycznych. Dzięki temu wyciągnięto wyczerpujące wnioski na temat zagadnień naukowych dotyczących literatury świeckiej, popularnych gatunków i ludzkiego przedstawiania innych stanów umysłowych.

Powodzeniem zakończyły się także szkolenia zawodowe i naukowe, dzięki którym badacze poszerzyli swoje umiejętności zawodowe. Cele społeczno-gospodarcze można podzielić na trzy następujące podgrupy: debata na temat nauki o klimacie, europejska nauka o przestrzeni kosmicznej i działalność komercyjna.

Wpływ prowadzonych badań jest nadal ograniczony, ale dzięki badaniom określono nowe punkty odniesienia dla przyszłych badań, które ostatecznie będą miały znaczący wpływ na kognitywistykę.

opublikowano: 2015-11-27
Komentarze


Polityka Prywatności