Naukowcy z UE rozwijają opracowaną w ramach wcześniejszego projektu pompę ciepła, która ma pomóc zmniejszyć emisje w Europie. Zespół zgromadził zalecenia, przygotował testy demonstracyjne i opracował plany marketingowe, których celem jest popularyzacja urządzenia wśród konsumentów.
Europa wyznaczyła sobie ambitny cel polegający na zmniejszeniu emisji
gazów cieplarnianych. Budynki odpowiadają za około 40% całkowitego
zużycia energii w UE. Dlatego też Komisja Europejska wymaga, aby do roku
2020 wszystkie nowe budynki były budynkami energooszczędnymi.
Mimo to realizacja całego celu 20% redukcji jest mało prawdopodobna, choć sytuacja ta może się zmienić w przypadku wprowadzenia pewnych nowych rozwiązań. W ramach wcześniejszego unijnego projektu (EFFIHEAT, 2011-2013) opracowano tańszy i sprawniejszy rodzaj geotermalnej pompy ciepła, którego nie wprowadzono jednak na rynek.
Nowy projekt,
EFFIHEAT-DEMO (Demonstration of high efficiency Stirling heat pump), ma na celu ukończenie pełnoskalowych testów i demonstracji systemu EFFIHEAT. Projekt ten ma także umożliwić optymalizację konstrukcji pod względem niezawodności i możliwości produkcyjnych, a także przygotowanie biznesplanu. Prace złożonego z siedmiu podmiotów konsorcjum zakończą się po dwóch latach, na początku 2016 r.
W pierwszym okresie sprawozdawczym udało się zrealizować większość zaleceń z projektu EFFIHEAT. Zespół przygotował także podstawy dla demonstracji, zdefiniował narzędzia do demonstracji i walidacji oraz rozpoczął montowanie zoptymalizowanych prototypów. Obecnie trwają prace montażowe.
Przygotowano działania demonstracyjne, które mają rozpocząć się w drugim okresie sprawozdawczym.
Inna część prac miała na celu promowanie pomp wśród konsumentów. Po przeprowadzeniu analizy rynkowej zespół opracował ramy marketingowe i biznesplan.
Działania informacyjne objęły przygotowanie kompleksowego planu, udział w targach i wydarzeniach oraz wymianę naukową z wybranymi firmami prywatnymi. Stworzono także serwis internetowy.
W ramach projektu EFFIHEAT-DEMO powinna powstać w pełni przetestowana i sprawdzona wersja pompy ciepła opracowanej w projekcie EFFIHEAT. Powszechne zastosowanie takich urządzeń pomoże Europie w realizacji jej założeń dotyczących ograniczenia emisji.