Jednym z obszarów tematycznych siódmego programu ramowego (7PR) jest "Nauka w społeczeństwie" (SiS), jednak szeroki zakres tego tematu w połączeniu z dużą różnorodnością zaangażowanych stron stwarza złożone wymagania względem krajowych punktów kontaktowych (KPK). Działania KPK muszą uwzględniać różnorodne polityki i dokumenty programowe dotyczące programu SiS, jego tematów i obszarów badań, jak również reguły i przepisy samego 7PR.
Przyjmując za punkt wyjścia wyniki wcześniejszych projektów EUROSIS i EuroSiS 2.0, powołano do życia projekt
SIS.NET
(Network of Science in Society National Contact Points) w celu dalszego
umacniania sieci KPK w obszarze SiS. Zajęto się usprawnianiem
funkcjonowania poszczególnych KPK w obszarze SiS, aby umożliwić
świadczenie skuteczniejszych i wyższej jakości usług na rzecz
organizacji z UE, krajów stowarzyszonych i krajów partnerskich
współpracy międzynarodowej.
Nadrzędnym celem projektu było zatem kontynuowanie działań nawiązywania kontaktów i stworzenie warunków do płynnego kontynuowania działalności KPK. Szczególną uwagę zwracano na transfer wiedzy, dzielenie się najlepszymi praktykami oraz nawiązywanie kontaktów i współdziałanie z kluczowymi podmiotami, w tym z Komisją Europejską. Owocem prac było ustanowienie inicjatywy SIS.NET jako efektywnego narzędzia roboczego z zakresu SiS, które będzie dostępne dla KPK do końca 7PR, a być może również w dłuższej perspektywie.
Centralną koncepcją było dalsze mobilizowanie sieci KPK z zakresu SiS jako narzędzia zapewniającego wsparcie wszystkim takim KPK, wzajemne uczenie się i budowanie potencjału oraz komunikowanie celów SiS w ramach 7PR i kwestii związanych z następnym programem ramowym Horyzont 2020.
Osiągnięto wszystkie cele wyznaczone na pierwszy okres sprawozdawczy projektu SIS.NET, a inicjatywy nawiązywania kontaktów zarówno wśród partnerów projektu, jak i w szerszych sieciach KPK z zakresu SiS, postępowały zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki efektywnej komunikacji oraz wydarzeniom i działaniom nawiązywania kontaktów pomyślnie osiągnięto cel wewnętrznej mobilizacji całej sieci KPK z zakresu SiS. W kwestii zewnętrznej mobilizacji innych partnerów związanych z tematem SiS wyniki projektu przekroczyły oczekiwania za sprawą skutecznych wydarzeń i działań, między innymi giełdy kontaktów i spotkania w Parlamencie Europejskim. Cel zmobilizowania partnerów międzynarodowych osiągnięto, dodając takich partnerów do sieci współpracy za pośrednictwem zrzeszającej ich organizacji.
Wzajemne uczenie się i budowanie potencjału polegało na szkoleniach i wymianach najlepszych praktyk poprzez zorganizowane sesje szkoleniowe, spotkania sieciowe i listę mailingową. Narzędzia te umożliwiły KPK z zakresu SiS wzajemne wspieranie się w rozwiązywaniu kwestii pojawiających się przy realizowaniu zaproszeń do składania wniosków z tematu SiS 7PR. Działania komunikacyjne polegały na promowaniu SIS.NET jako głównej sieci KPK z zakresu SiS i narzędzia wspomagającego popularyzację obszaru SiS 7PR.
Prace projektu SIS.NET i sam program SiS udało się przybliżyć szerszemu gronu odbiorców, podkreślając przy tym skuteczność sieci i istotność odpowiedzialnych badań i innowacji w kontaktach z zakresu nauki w społeczeństwie.