Kompulsywność, czyli niekontrolowany, powtarzający się przymus wykonania danej czynności, to grupa zaburzeń dotykających około 10% dzieci i nastolatków. Finansowani przez UE naukowcy badali mechanizmy tych zaburzeń, aby znaleźć odpowiednie środki terapeutyczne.
Pod egidą projektu
TACTICS
(Translational adolescent and childhood therapeutic interventions in
compulsive syndromes) naukowcy badają czynniki neuronalne, genetyczne i
molekularne patogenezy kompulsywności.
Badacze zidentyfikują powiązane zmiany w strukturze i funkcji mózgu, jak również określą modulacyjną rolę sygnalizacji glutaminianowej. Dodatkowo, zostanie poddana ocenie skuteczność nowatorskich strategii leczniczych obejmujących związki glutaminergiczne, szczególnie riluzol i memantynę.
Kompulsywność pojawia się w zaburzeniach takich jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD), zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), zaburzenia kontroli impulsywności i uzależnienia behawioralne.
Uczestnicy projektu TACTICS odkryli potencjalne czynniki kompulsywności, w tym czynniki genetyczne takie jak KCNQ1, IGFR1/2 (szlak insulinowy) oraz cztery nowe mikroRNA, które wymagają dalszej walidacji. Przygotowują oni obecnie mysi model warunkowy knockoutu KCNQ1 w mózgu, aby przeprowadzić więcej badań.
Systematyczne przeglądy badań pacjentów z ASD, ADHD oraz OCD sugerują, że zmiany neurorozwojowe w obwodach glutaminergicznych przedniej części prążkowia w mózgu, występują w ciągu ich całego życia. Wyniki testów na czterech modelach zwierzęcych kompulsywności nie wskazują jednak na glutaminian jako na ważny czynnik patofizjologii tego zaburzenia.
Równocześnie badacze ustanowili standardowe procedury postępowania w przypadku przekrojowego badania obserwacyjnego pacjentów z OCD oraz ASD, i uzyskali konieczne pozwolenia komisji etycznych. Badanie to będzie mierzyć poziom glutaminianu, aby ocenić, jak sygnalizacja glutaminianowa wpływa na zachowania kompulsywne i impulsywne w ramach różnych fenotypów klinicznych.
Kolejnym głównym przedsięwzięciem jest analiza kliku zestawów danych z kohort, takich jak NEUROIMAGE oraz BIG. W tym celu uczestnicy projektu TACTICS stworzyli techniki uczenia maszynowego Bayesa do zapewnienia szerokiego wyboru cech i określania odpowiedniości markerów. Zbiór danych jest uzupełniany o wstępne wyniki łączące poszczególne zmiany w mózgu ze specyficznymi schorzeniami, takimi jak ASD i ADHD. Genotypowanie ukazało pięć wcześniej nieznanych wariantów genetycznych, które wpływają na strukturę mózgu w obszarze jąder podstawnych.
Działalność uczestników projektu TACTICS przełożyła się jak do tej pory na ponad 15 publikacji. Do końca projektu wyniki badań dostarczą nowej wiedzy o genach i mechanizmach sygnalizacji związanych z kompulsywnością i impulsywnością. Można wykorzystać to terapeutycznie do zmniejszenia społeczno-ekonomicznego obciążenia takimi zaburzeniami i poprawy jakości życia pacjentów.