Ludzie mogą zazwyczaj nie kojarzyć polityki z moralnością. W jaki sposób przekonanie moralne kształtuje postawę moralną? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu MORALCOMPASS (The moral compass: How moral judgment guides political attitudes).
Odpowiedź na to pytanie wymaga stworzenia nowej ramy teoretycznej, łączącej literaturę z różnych dziedzin wiedzy. Należą do nich filozofia, psychologia, ekonomia behawioralna i neuronauka. W procesie stosuje się również różne typy danych, w tym oryginalne dane eksperymentalne i dane korelacyjne.
Celem prac jest uzyskanie serii publikacji w oparciu o wdrożoną teorię i metodologię. Ponadto naukowcy liczą na stworzenie kolejnych wniosków o dotacje, które posłużą prowadzeniu badań doświadczalnych w dziedzinie nauk politycznych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik. Trwają przygotowania do zorganizowania międzynarodowej konferencji w celu promowania dalszych badań w tym zakresie.
Dotychczas przyjęto dwa artykuły do publikacji w czasopismach naukowych, a dwa dodatkowe projekty są obecnie realizowane. Prace te zacieśnią więzi w UE i Stanach Zjednoczonych celem dodatkowego wzmocnienia tego obszaru badań.