Ewolucja technik produkcji narzędzi
W ramach jednej z inicjatyw unijnych podjęto badania pojawiania się i ewoluowania prehistorycznych technik produkcji narzędzi.
Najwcześniejsze narzędzia kamienne z kultury oldowajskiej powstały
2,6 miliona lat temu w okolicach miejscowości Gona w regionie Afar w
Etiopii. Narzędzie te były używane mniej więcej przez milion lat bez
większych zmian technologicznych i użytkowych. Następcą kultury
oldowajskiej była kultura aszelska, która pojawiła się 1,75 miliona lat
temu w Afryce Wschodniej i wyróżniała się dużymi kamiennymi narzędziami
tnącymi.
Bardzo ważne jest dokładne zbadanie ram czasowych i przebiegu przemian technologicznych z wykorzystaniem pokładów bogatych w materiały archeologiczne, stąd też poznanie tego ważnego aspektu behawioralnego w ewolucji człowieka przyjęto za cel projektu GONA PROJECT (The Oldowan-Acheulian transition and the emergence of the Acheulian industry, field and laboratory investigations at the GonaPlio-Pleistocene archaeological sites, Ethiopia).
Przeprowadzono szczegółowe poszukiwania i wykopaliska zorientowane na złoża z przedziału od 2 do 1,6 mln lat temu. W świeżo odsłoniętych pokładach znaleziono artefakty kamienne i pozostałości zwierzęce, w tym fragmenty kości i zębów. Na stanowisku o powierzchni 13 metrów kwadratowych wydobyto siedem fragmentów kości lub zębów i 50 artefaktów, w tym kilka rdzeni umożliwiających ustalenie technik obróbki kamienia stosowanych przez ówczesnych wytwórców narzędzi. Znalezione na stanowiskach pozostałości zwierzęce mogą dostarczyć dodatkowych informacji behawioralnych i paleośrodowiskowych.
Aby określić dokładny wiek stanowisk, pobrano próbki popiołów wulkanicznych i próbki paleomagnetyczne. Trwają analizy laboratoryjne próbek w laboratoriach w Hiszpanii i USA. Dodatkowe badania tego kluczowego przedziału czasowego pozwolą dokładniej przyjrzeć się źródłom surowców powiązanych z poszczególnymi stanowiskami, a tym samym uzyskać dane do doświadczeń z łupaniem kamienia i planowanych badań obrazowych mózgu.
Dotychczasowe wyniki wskazują, że przejście od kultury oldowajskiej do aszelskiej było procesem złożonym, a przy tym szybkim. Ówcześni wytwórcy narzędzi poszukiwali przede wszystkim narzędzi dużych i ciężkich, nie zwracając większej uwagi na ujednolicenie kształtu.
Ostateczne wyniki prac będą przydatne dla prehistoryków i przyszłych badań archeologicznych.
opublikowano: 2016-01-21