Naruszenia zasad etycznych
Nowe badanie pozwoli lepiej poznać okoliczności, w jakich ludzie najczęściej dopuszczają się naruszeń zasad etycznych we współpracy z innymi.
Współdziałanie z innymi jest ważne nie tylko w życiu prywatnym, ale też w
miejscu pracy, gdzie jest praktyką powszechną i korzystną. Skuteczna
współpraca pozwala wszystkim członkom zespołu dzielić się wspólnymi
sukcesami, a jednocześnie wykorzystywać atuty osobiste poszczególnych
osób dla dobra zespołu.
Z doświadczenia wynika jednak, że osoby pracujące w grupach lub innych zespołach, a nie samodzielnie, częściej angażują się w nieuczciwe działania. Choć z pozoru przeczy to intuicji, działając w grupie można łatwiej zwiększyć własne korzyści, a przy tym usprawiedliwić nieprawdę przy dzieleniu się tymi korzyściami.
Zbadanie tej tematyki przyjęto za cel finansowanego przez UE projektu BEHAV-ETHICS (From cooperation to dishonesty: How concern for others can lead to unethical behavior). Badacze postanowili ustalić, czy i w jaki sposób współpraca zwiększa troskę o wyniki współpracowników, co może prowadzić do naginania zasad.
Do sprawdzenia modelu wykorzystano doświadczalne wzorce ekonomiczne natury społecznej, psychologicznej i behawioralnej. Wygenerowano dane pilotażowe i opublikowano wyniki. Wskazują one, że występowanie bliskich więzi między osobami zwiększa prawdopodobieństwo kłamania dla dobra grupy. Stwierdzono też, że gdy osoby współpracujące ponoszą też wspólną odpowiedzialność za naruszenie zasad, prawdopodobieństwo skłamania jest najwyższe, gdy wszyscy mają równy udział w zyskach.
Ustalenia projektu mogą mieć ważne implikacje praktyczne dla społeczeństwa i funkcjonowania miejsc pracy.
opublikowano: 2016-01-29