Nowe podejście do polityk w sprawie ubezpieczenia społecznego

Kraje rozwinięte wydają coraz więcej na świadczenia związane z ubezpieczeniami społecznymi. Naukowcy z UE przeanalizowali różne innowacyjne polityki w zakresie ubezpieczenia społecznego i korzyści, jakie przynoszą one dobrobytowi, aby znaleźć sposób na ich udoskonalenie lub też, co byłoby jeszcze bardziej pożądane, znaleźć skuteczniejsze rozwiązania alternatywne.

W ramach projektu DEISIP (Design and evaluation of innovative social insurance policies) analizowano, w jaki sposób rządy w krajach uprzemysłowionych mogłyby ograniczyć lawinowy wzrost wydatków na ubezpieczenia społeczne. Uczeni badali alternatywy dla polityk w zakresie ubezpieczeń społecznych, stosując makroekonomiczne modele prognostyczne. Prace skupiały się na optymalnych zmianach w ubezpieczeniach od utraty pracy w cyklu koniunkturalnym oraz integracji różnych polityk ubezpieczenia społecznego na rzecz uzyskania większych korzyści społecznych.

Jeden z aspektów badania dotyczył wpływu zmian demograficznych na oszczędności emerytalne i konsumpcję. W analizie tej uwzględniono zalety systemu w pełni finansowanego w porównaniu z coraz bardziej zagrożonymi systemami, w których wypłata emerytur finansowana jest z bieżących składek. W oparciu o przykład częściowego przejścia Szwecji na system w pełni finansowany, w ramach projektu DEISIP nawiązano współpracę z naukowcami z tego kraju, aby pogłębić wiedzę na temat różnych aspektów takiego podejścia.

Opracowany w projekcie model i metodologia wskazują na znaczenie uwzględnienia warunków finansowych przy analizie dynamiki bezrobocia. Prace w tym obszarze pomogły we wprowadzeniu nowego zbioru szoków dotyczących warunków finansowych oraz skwantyfikowania powiązanych z nimi kanałów ekonomicznych. Wyniki badania wskazują na różne skutki pośrednie i bezpośrednie dla zmienności w zakresie bezrobocia — w pierwszym przypadku chodzi o duży, a w drugim o mały wpływ.

Wyniki tych badań pomogą w tworzeniu polityk w sprawie ubezpieczenia społecznego, które będą uwzględniały zmiany w cyklu koniunkturalnym i czynniki wpływające na bezrobocie w zachowaniach związanych z poszukiwaniem pracy. Jednocześnie, połączenie różnych polityk w sprawie ubezpieczenia społecznego może przynieść w przyszłości korzyści świadczeniobiorcom. Dodatkowe badania dotyczące polityk zabezpieczenia społecznego mogą pomóc w określeniu idealnych warunków w zakresie składów i ryzyka przez całe życie świadczeniobiorcy.

Omawiany projekt ma szansę przyczynić się do poprawy sytuacji społeczno-ekonomicznej dzięki nowym lub udoskonalonym politykom w sprawie ubezpieczeń społecznych dla ludności aktywnej, jak i nieaktywnej zawodowo. Wyniki tych szczegółowych analiz polityk społecznych i państwowych mają istotne implikacje dla poprawy sytuacji gospodarczej w niesprzyjającym klimacie ekonomicznym.

opublikowano: 2016-02-05
Komentarze


Polityka Prywatności