Jak zapewnić spokój pracownikom i chronić zyski firm

How to appease workers' concerns and protect firm profitability
Przedsiębiorstwa często reagują na kryzysy finansowe, tnąc tzw. koszty dostosowania, co niekorzystnie wpływa na pracowników. Naukowcy korzystający ze środków UE zbadali wpływ dostosowania zatrudnienia w oparciu o dane pochodzące z Danii, aby odpowiedzieć na związane z tym zjawiskiem pytania z zakresu prawodawstwa.
W ramach projektu SMSS (Searching, matching, sorting, and separating in
the labour market: Costs, structure and consequences of employment
adjustment in dynamic frictional economies) przeprowadzono modelowanie
ekonomii rynku pracy w sytuacji narażenia firm na wstrząsy finansowe.
Założenia projektu powiązane były z trzema zagadnieniami badawczymi. Pierwsze z nich brzmiało: W jaki sposób recesje wpływają na strukturę wiekową dostosowania siły roboczej w przedsiębiorstwach? Używając opracowanego przez siebie modelu popytu na pracę, zespół ustalił, że firmy zachowują się zgodnie z przewidywaniami, jeżeli chodzi o nisko wykwalifikowanych pracowników, ale nie w przypadku specjalistów. Prace te przedstawiono w przygotowanym wspólnie z innymi badaczami artykule pt. "'Firm downsizing, public policy, and the age structure of employment adjustments" (Redukcja zatrudnienia, polityka publiczna i struktura wiekowa dostosowania zatrudnienia).
Drugie i najważniejsze zagadnienie brzmiało: W jaki sposób koszty dostosowania zatrudnienia dystrybuowane są między pracownikami poszukującymi pracy i firmami ponoszącymi koszty zatrudniania i zwalniania pracowników? Szczególną uwagę zwrócono na powiązanie między różnymi zewnętrznymi i wewnętrznymi kosztami dostosowania zatrudnienia. Uczeni przygotowali dwa artykuły: "Performance pay, wage dispersion, and job separation" (Wynagrodzenie zależne od wyników, różnice zarobków i separacja stanowisk pracy) oraz "Returns to tenure or seniority?" (Zyski związane z względną czy bezwzględną wysługą lat?). W badaniu tym zebrano obawy firm dotyczące stażu pracy pracowników oraz obawy dotyczące zysków, w sytuacji gdy koszty dostosowania materializują się jako konkretne inwestycje. Aktualne prace skupiają się na rozszerzeniu modelu równowagi dynamicznej popytu na pracę i podaży pracy, a także pracy i kapitału jako danych wejściowych dotyczących produkcji firm.
Trzecim zagadnieniem było: W jaki sposób dostosowanie pracy wpływa na wzorce sortowania między pracownikami i firmami? Wyniki badania wskazują, że firmy rzeczywiście oferują wynagrodzenie pieniężne za określone rodzaje niedogodności — np. nieelastyczne godziny pracy czy pracę zmianową. Analizy te omówiono w dwóch artykułach: "Job hazard premia and worker risk preferences" (Premie za niebezpieczne warunki pracy oraz preferencje pracowników dotyczące ryzyka) oraz "Tenure profiles and efficient separation in a stochastic productivity model" (Profile stażu pracy i efektywna separacja w stochastycznym modelu produktywności).
Omawiane badania pozwalają na uzyskanie pełniejszego obrazu strategicznych działań firm dotyczących redukcji zatrudnienia, w odniesieniu do istniejących publicznych zachęt instytucjonalnych. Ostateczne wyniki badań prowadzonych w ramach projektu SMSS mogą pomóc decydentom w lepszym korelowaniu polityki zatrudnienia, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego.
opublikowano: 2016-07-01