Nauki społeczne

Wyznaczanie trendów w nauce: Opadanie igieł, świąteczne wiwaty w każdej postaci i malusieńkie kartki świąteczne – życzymy bardzo naukowych świąt!

Kłująca igła z choinki wbija się w stopę, a jeśli to za mało, by poczuć świąteczną atmosferę, to nowe badania wskazują, iż dzieci poczęte podczas świąt Bożego Narodzenia mają pewną przewagę. Za wiele tego. No to może jeszcze najmniejsza w historii kartka świąteczna?

Koniec z igłami wbijającymi się w stopy, kiedy zbieramy się pod choinką, znaleziono sposób na to okropne opadanie igieł. A jeśli święta stają się nad wyraz biesiadne, to wyniki nowych badań wskazują, że dzieci poczęte w święta mają pewną przewagę.

A może jednak wolisz ograniczyć się do tradycyjnej wymiany kartek świątecznych? Jeśli tak, to zadbaj o to, by towarzyszącym im prezentem był silny mikroskop! Jak donosi Reuters, kartki przygotowane w Krajowym Laboratorium Fizyki (NPL), brytyjskim krajowym laboratorium wzorców miary, są najmniejszymi jakie kiedykolwiek wykonano. Mierzą sobie 15x20 mikrometrów (jeden mikrometr to jedna milionowa metra).

„NIE” dla sosnowych igieł

Brytyjski »Telegraph« odkopał coś, co dziennikarze określili mianem „pewnych naprawdę wartych uwagi badań naukowych” (każdy, kto ukłuł się w stopę igłą sosnową, prawdopodobnie się z tym zgodzi), opisanych w lutym 2016 r., które jednak nie spotkały się wówczas z szerszym zainteresowaniem mediów. Australijskie czasopismo »Journal of Botany« opublikowało artykuł opisujący badania nad tym, jak najlepiej zachować w zdrowiu sosnę, aby zapobiec opadaniu igieł.

Naukowcy próbowali: opryskiwać drzewa lakierem do włosów (zapobiega nadmiernej utracie wody przez parowanie); nawozić je cukrem (w końcu są święta!); piwa (zob. ostatni komentarz, a ponieważ piwo jest alkoholem i zawiera dużo cukru, daje drzewu energię i zapewnia delikatne działanie antyseptyczne) oraz zanurzać pień we wrzącej wodzie (życie to nie tylko cukier i piwo!).

Rozwiązaniem, które utrzymało fotosyntetyczną kondycję na najwyższym poziomie, okazał się lakier do włosów, utrzymując średnio 90% pierwotnych igieł w dobrej formie po 27 dniach. Gałęzie potraktowane wrzątkiem i zabiegami kontrolnymi zachowały około 68% pierwotnej kondycji fotosyntetycznej. Gałęzie, które pobierały piwo i napoje energetyzujące utraciły około jednej trzeciej swojego pierwotnego stanu igieł. We wnioskach zespół zaleca opryskiwanie choinek Pinus radiata lakierem do włosów. Może być łatwopalny, więc prawdziwe świeczki są wykluczone! Czy ktoś może nas teraz uratować przed klockami Lego wbijającymi się w stopę?

Zapalające zachowanie bez zagrożenia pożarowego

Jeżeli nie przeraża was dom pełen klocków Lego, być może przyjdzie wam do głowy kolęda pt. „Czas radości”. Jaka to radość, to już zależy tylko od was. Czy słyszeliście o tym, że według naukowców w Uniwersytetu w Toronto, Uniwersytetu Florydy oraz Uniwersytetu Northwestern, dzieci poczęte w okolicy świąt Bożego Narodzenia bywają często lepszymi uczniami, kiedy już pójdą do szkoły?

Naukowcy analizowali dane około 1 miliona uczniów szkół publicznych urodzonych na Florydzie w latach 1994–2000. Na Florydzie – jak w wielu innych miejscach – obowiązuje graniczna data urodzenia, 1 września, decydująca o rozpoczęciu edukacji przedszkolnej. Kiedy więc dzieci rozpoczynają przedszkole, te urodzone we wrześniu są najstarsze w grupie. Tych kilka dodatkowych miesięcy często pomaga w rozwoju i przystosowaniu się do nowych, szkolnych warunków. Pożytki z tego wydają się trwać, sięgając późniejszego okresu życia. Zespół stwierdził, że wrześniowe dzieci częściej idą na studia i rzadziej trafiają do więzienia jako młodociani przestępcy.

„Kartki świąteczne w zupełności wystarczą, dziękuję!”

Jeśli bardziej stosowne są kartki świąteczne, to może by tak skłonić kogoś do odszyfrowania wiadomości ukrytej na kartce opracowanej przez Krajowe Laboratorium Fizyki. Jak twierdzą naukowcy, na jednym znaczku pocztowym zmieściłoby się ponad 200 milionów takich kartek. Dr David Cox z laboratorium, który wraz ze współpracownikiem, Kenem Mingardem, opracował kartkę, mówi, iż wykorzystana technologia ma bardziej praktyczne zastosowania.

„Narzędzia użyte do stworzenia kartki służą nam do precyzyjnego mierzenia grubości mikroskopijnie małych elementów w materiałach, pomagając w opracowywaniu nowych technologii akumulatorowych i półprzewodnikowych. To naprawdę ekscytujące przedsięwzięcie”.

Kartka powstała z azotku krzemu pokrytego platyną, a ilustrację wykonano z użyciem skupionej wiązki jonowej. Na okładce kartki wytrawiony jest bałwanek, nad którym widnieją słowa „Seasons greetings”, a w środku można znaleźć typowe życzenia świąteczne. Nie zmieścił się wykrzyknik, no ale nie można mieć wszystkiego!

Życzymy wspaniałych świąt Bożego Narodzenia.

data ostatniej modyfikacji: 2017-12-22 17:15:01Przegląd uczelni w Polsce
boks_220_pl.gif
uwm_220_pl.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Inauguracja roku akademickiego
miniatura
miniatura
Polityka Prywatności