
Nieprawidłowa regulacja splicingu alternatywnego (AS) jest powiązana z ludzkimi chorobami dziedzicznymi oraz, prawdopodobnie, z rakiem. Zespół projektu UE skupiał się na wyjaśnieniu powiązania pomiędzy regulacją AS i polimerazą RNA II (Pol II).

Naukowcy zbadali problematykę złożoności dynamicznej oraz to, w jaki sposób może utrudniać podejmowanie decyzji. Z tym niezwykle rozległym zagadnieniem wiąże się niezdolność wykorzystania zdolności intuicyjnych do podejmowania decyzji w złożonych środowiskach dynamicznych.

W ramach finansowanych przez UE badań zajęto się ochroną dziedzictwa kulturowego w kontekście wdrożenia postanowień Konwencji z Faro w Kosowie. Poprzez zastosowanie opracowanej metodologii zespół projektu przeanalizował rzeczywisty stosunek miejscowej ludności do tego rodzaju konwencji oraz ich ocenę.

Naukowcy opracowali model ekonomiczny umożliwiający analizowanie skutków szarej strefy w Europie oraz jej powiązań ze wzrostem gospodarczym i polityką.

Choć blisko jedna trzecia obywateli UE wynajmuje lokal od właściciela prywatnego, dotychczas istnieje bardzo niewiele przepisów, które stanowiłyby europejską normę. W ramach jednej z inicjatyw europejskich prowadzony jest przegląd krajowych przepisów lokatorskich i ich powiązań z krajowymi rynkami mieszkaniowymi.

Badacze zajęli się kwestią zaangażowaniem kobiet ze środowisk muzułmańskich w życie obywatelskie i polityczne Europy, rzucając wyzwanie stereotypowym poglądom o bierności. Badania empiryczne oparto na porównaniach danych z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, aby ustalić różne tryby zaangażowania i działań badanej grupy wraz z czynnikami wspomagającymi i hamującymi.

Satelity do obserwacji Ziemi (EO) dostarczają ogromnych i ciągle rosnących ilości danych z teledetekcji, ale brak jest standardowych narzędzi do ekstrakcji i analizowania tych przydatnych informacji. W ramach unijnego projektu opracowano oprogramowanie open-source, aby wypełnić tę lukę.

Ekologia nie jest domeną najbogatszych. Proekologiczne postawy częściej prezentują osoby o średnim i niższym statusie materialnym, niż osoby zamożne – dowodzą wyniki badania psychologów z Uniwersytetu SWPS Katowice.

Naukowcy z UE pracują nad technologią druku optycznego, która umożliwi wytwarzanie nanometrowych półprzewodnikowych układów scalonych.

Naukowcy opracowali nowe metody obróbki powierzchni z wykorzystaniem nanocząstek, które zapobiegają tworzeniu się lodu. Prace te pozwalają lepiej zrozumieć zjawisko oblodzenia powierzchni.

Są czwartą najczęściej stosowaną przez młodzież używką. „Kadzidełka”, „artykuły kolekcjonerskie”, „Cocolino” – większość osób zażywających nowe substancje psychoaktywne zna tylko ich nazwy marketingowe. Nie wie nic o składzie chemicznym czy efektach ubocznych. Młodzi ryzykują jednak, aby integrować się z innymi i zapewnić sobie silniejsze doznania – wynika z najnowszych badań zespołu naukowców z Uniwersytetu SWPS.

Internetowe sieci społecznościowe zmieniają strukturę, zasady projektowania i przeznaczenie Internetu. Mają one potencjał modyfikowania zachowań konsumenckich i wpływania na tradycyjne branże tworzenia treści, mediów i komunikacji.

Badacze zwiększają bezpieczeństwo i zdrowie żywności opracowując biologiczne metody wykrywania komórek bakteryjnych w zakażonych produktach spożywczych.

Na całym świecie trwają doniosłe transformacje społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Jedna z inicjatyw UE zajęła się oceną wpływu socjoekonomicznego tych globalnych zmian na rolnictwo, leśnictwo, energetykę, transport, rynek pracy, zdrowie, migracje ludności, konkurencyjność i handel w Europie.

Przyjrzenie się komunikacji za pośrednictwem Internetu w Rosji nie przez pryzmat Zachodu jest przydatne w analizie sfery politycznej we współczesnej połowicznie autorytarnej Rosji.

Instytucje finansowe, w tym banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i operatorzy kart kredytowych, identyfikują i zgłaszają podejrzane transakcje, ale ich możliwości są ograniczone przez konwencjonalne procedury i międzynarodową skalę przestępczości finansowej. Jedna z inicjatyw UE wprowadziła nową jakość w walce z praniem brudnych pieniędzy.

Grupa naukowców z UE podjęła się koordynacji badań w obiecującej dziedzinie sieci radia kognitywnego (CRN). Efektem ich pracy są nowe metody wykorzystania dostępnych od niedawna zakresów częstotliwości, a także nowe protokoły oraz zwiększona poufność komunikacji.

Dzięki zrealizowanemu niedawno projektowi badawczemu wykazano, że wysokie poziomy dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze są od wieków powiązane z poważnymi przypadkami masowego wymierania w oceanach.

Wielu obywateli uważa bezpieczeństwo, samodzielność i oddziaływanie za naturalne elementy życia codziennego. Korzystanie z tym praw nie jednak tak oczywiste dla osób niepełnosprawnych.

Projekt finansowany ze środków UE bada różnorodność form rodziny i nowych konfiguracji rodzinnych, oceniając zgodność istniejących polityk z tymi przemianami i identyfikując przyszłe potrzeby polityczne. Inicjatywa stworzy szerszą i opartą na rzetelnych badaniach interdyscyplinarnych podstawę dla formułowania polityki na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym.

Wielu obywateli uważa bezpieczeństwo, samodzielność i oddziaływanie za naturalne elementy życia codziennego. Korzystanie z tym praw nie jednak tak oczywiste dla osób niepełnosprawnych.

Inteligentne liczniki pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności energii i kosztów, ale z drugiej strony rodzą obawy co do ochrony prywatności. W ramach unijnej inicjatywy stworzono system, który pozwala na uporanie się ze zgłaszanymi przez konsumentów zastrzeżeniami dotyczącymi ochrony danych, prywatności i bezpieczeństwa.

Nowe dane na temat genomu powodują, że klasyczne drzewo filogenetyczne przestaje być aktualne. Przy pomocy narzędzi matematycznych i obliczeniowych stworzono złożoną sieć filogenetyczną, które dokładniej oddaje skomplikowane zależności ewolucyjne.

Dzieci narażone na kontakt z przemocą polityczną wykazują zachowania świadczące o nieprzystosowaniu. W ramach finansowanego ze środków UE projektu SIP IN ISRAEL, zajęto się ustaleniem pochodzenia i powiązań takich zachowań poprzez badania praktyczne i teoretyczne.

Współczesna medycyna w coraz większym stopniu wykorzystuje nanotechnologię. Europejscy naukowcy użyli diamentowych nanocząsteczek do stworzenia nowych strategii zwalczania infekcji bakteryjnych.