
Naukowcy z UE postanowili opracować narzędzia do usuwania błędów w oprogramowaniu, przeznaczone specjalnie do zastosowań związanych z prywatnością różnicową. Opracowywane rozwiązania dotyczą problemu wykorzystania zasobów i budżetu prywatności, a prototypowy algorytm wykazuje się zwiększoną wydajnością.

Genetycznie modyfikowana (GM), odporna na wirusy śliwa może utorować drogę do wprowadzenia innych genetycznie modyfikowanych drzew owocowych w Europie. Dzięki temu europejskie drzewa owocowe mogłyby stać się odporne na nowe patogeny, które pojawiają się teraz na kontynencie, jak i na istniejące patogeny rozprzestrzeniające się w związku ze zmianą klimatu.

Zbadanie wpływu procedur międzynarodowych na skuteczność doprowadzania do procesów w sądach krajowych pozwoli uzyskać wiele cennych informacji. Główną korzyścią będzie wskazanie ograniczeń obecnych możliwości społeczności międzynarodowej w badaniu przypadków masowych zbrodni, a potencjalnie również poprawa tego stanu rzeczy.

Dzięki analizowaniu nadzwyczajnych właściwości czarnych dziur we wszechświecie o większej liczbie wymiarów, finansowani przez UE fizycy uzyskali cenne informacje na temat grawitacji klasycznej i kwantowej.

Kluczową przeszkodą dla tworzenia optycznych zegarów atomowych były dotychczas trudności z bezpośrednim pomiarem częstotliwości optycznych. Naukowcy badający nowe techniki, między innymi femtosekundowe filtry częstotliwości, torują obecnie drogę dla nowej generacji zegarów atomowych i precyzyjnych metod spektroskopii.

W kontekście przemian zachodzących w Europe na wielu frontach, od zmian granic po zmiany w modelu życia rodziny, UE stara się ustalić, jak będzie wyglądał rynek pracy w roku 2025. W ramach unijnej inicjatywy opracowano nowe wnioski i zalecenia dotyczące poprawy warunków na rynku pracy w najbliższych dwóch dziesięcioleciach.

Coraz intensywniejszemu rozwojowi różnorodności społecznej i kulturowej w całej Europie towarzyszy kontakt z antystereotypami, które wpływają na nasz sposób myślenia i rozwiązywania problemów. Jedna z inicjatyw europejskich zajęła się badaniem kwestionowania stereotypów na procesy wnioskowania i formułowania kreatywnych pomysłów.

W ostatnich dniach przez Polskę przeszła fala informacji o ponad 200. osobach, które z objawami zatrucia „dopalaczami” trafiły do szpitali. Walka z tymi niebezpiecznymi substancjami trwa od dłuższego czasu. Od 1 lipca 2015 r. ułatwia ją obowiązująca znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Czy jest to skuteczna nowelizacja – komentuje prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA.

Wraz z coraz bliższymi powiązaniami między gospodarkami krajowymi pojawiają się nowe czynniki ryzyka w dziedzinie opodatkowania międzynarodowego. Jedna z inicjatyw UE zajęła się analizą przepisów podatkowych, aby zaradzić problemom podnoszonym w debacie nad opodatkowaniem w UE i krajach zewnętrznych.

Unijny projekt przyczynił się do rozwoju badań nad zachowaniem konsumentów. Jego uczestnicy dokonali krytycznego rozszerzenia teorii i metodologii dotyczącej badania wiedzy klienta oraz jej wpływu na wybór produktów.

Poszerzenie wiedzy i świadomości społecznej na temat perspektyw interpersonalnych, międzykulturowych i dyplomatycznych znajduje odzwierciedlenie w społeczno-kognitywnych i funkcjonalnych aspektach negocjacji międzynarodowych.

Środki unijne pomagają w badaniu natury wariantów językowych poprzez opracowanie nowych ram teoretycznych. Przedmiotem prac były liczne czynniki i ograniczenia wpływające na powstanie ludzkiej zdolności do używania języka.

Media społecznościowe stały się integralną częścią strategii marketingowych, ale aktualne narzędzia monitorowania i analizy okazują się nieskuteczne w pomiarach wpływu kampanii i zwrotu z inwestycji. W ramach inicjatywy UE tworzona jest technologia zwiększająca wydajność kampanii w mediach społecznościowych.

Aktywność transgraniczna obywateli Europy uwidacznia, co znaczyć bycie Europejczykiem na co dzień

Biologia syntetyczna zajmuje się przeprojektowaniem naturalnych szlaków biosyntezy w celu produkcji wybranych molekuł. Europejski projekt korzystał z tego podejścia, aby wytwarzać naturalne produkty o bioaktywnym potencjale.

Analiza niepewnych form samoorganizujących się pracowników oraz zbiorowy opór przez globalnym kapitalizmem dostarcza nowych informacji dotyczących spójności społecznej oraz warunków zatrudnienia.

Naukowcy przez długi czas uważali, że pierwszy etap przetwarzania bodźców wzrokowych składa się z tworzenia obrazu całej obserwowanej sceny, podczas gdy na późniejszych etapach obserwator skupia się na poszczególnych częściach i uzyskuje informacje związane z zachowaniem. Wykorzystując zaawansowane techniki funkcjonalnego neuroobrazowania projekt finansowany ze środków UE dostarczył dowodów na poparcie alternatywnej hipotezy.

Przedmiotem jednego z europejskim projektów było zbadanie miejsc przeznaczenia "turystyki slumsowej" w celu ewaluacji roli turystyki w łagodzeniu ubóstwa oraz opracowania wskaźników jakościowych łagodzenia ubóstwa.

Finansowane przez UE badanie dotyczyło poznawczych procesów lingwistycznych i nielingwistycznych w opanowywaniu słownictwa języka mówionego i migowego przez głuche dzieci. Ta pionierska inicjatywa badała ich profile nauki języka, używając dynamicznej oceny umiejętności językowych.

W finansowanym przez UE projekcie przyjęto technikę akustyczną, oryginalnie stworzoną do badań geologicznych, żeby badać światowe oceany. Technika ta została wykorzystana do oceny różnic w temperaturze i zasoleniu pomiędzy warstwami oceanicznymi, aby móc lepiej zrozumieć procesy mieszania się tych warstw w oceanach.

Wyniki badań przeprowadzonych na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego wskazują, że powszechne stwierdzenia o utracie niezależności w dziedzinie polityki pieniężnej na skutek wejścia do struktur UGW przez kraje regionu są przesadzone. Powodem polityka pieniężna Polski, Czech i Rumunii, która już teraz nie jest w pełni niezależna.

Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, europejski biznes i społeczności naukowe znajdują się pod presją dostarczenia rozwiązań przydatnych w istotnych praktykach finansowych realizowanych na wielką skalę. Inicjatywa UE łączy wykorzystanie superkomputerów w połączeniu z modelami finansowymi w celu rozwiązania problemów związanych z zarządzaniem ryzykiem.

Badacze korzystający z dofinansowania UE zajęli się analizą wpływu społecznego zasad nowego zarządzania publicznego (NPM — New Public Management). Badania nad koordynacją współpracy publiczno-prywatnej, kryzysem gospodarczym i wpływem usług publicznych na spójność społeczną wykazały zarówno obszary poprawy, jak i pogorszenia.

Tajemnice w organizacjach mogą mieć ogromne reperkusje społeczne, gospodarcze i polityczne. Jedna z inicjatyw UE podjęła przełomowe badania w bardzo aktualnej, a dotychczas często pomijanej dziedzinie, jaką jest tajność w organizacjach.

Unikalne podwodne dziedzictwo Europy można łatwiej badać i chronić dzięki nowemu przyjaznemu dla użytkowników autonomicznemu pojazdowi podwodnemu (AUV).