
Różnorodne nowe czujniki mogą pomóc zwiększyć bezpieczeństwo miejsc publicznych i ważnych obiektów infrastruktury. Jedna z inicjatyw UE stworzyła nowatorskie technologie wspomagające służby ratownicze w pozyskiwaniu niezbędnych informacji.

Unijny projekt przyczynia się do ograniczenia zagrożenia związanego z chałupniczymi ładunkami wybuchowymi. Wśród opracowanych narzędzi znajdują się cztery nowe rozwiązania neutralizacyjne oraz kilka rozwiązań łagodzących skutki eksplozji.

Systemy komunikacji terenowej używane przez służby ratownicze mają kluczowe znaczenie dla utrzymywania i przywracania bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych lub po ich opanowaniu. Jedna z inicjatyw UE zajęła się umieszczeniem najnowszych technologii radiowych w systemach komunikacyjnych używanych w sytuacjach kryzysowych.

Systemy komunikacji terenowej używane przez służby ratownicze mają kluczowe znaczenie dla utrzymywania i przywracania bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych lub po ich opanowaniu. Jedna z inicjatyw UE zajęła się umieszczeniem najnowszych technologii radiowych w systemach komunikacyjnych używanych w sytuacjach kryzysowych.

Zespół naukowców z UE pracuje nad systemami umożliwiającymi obywatelom wysyłanie i odbieranie informacji wspomagających reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Przedstawiony z powodzeniem pomysł wykorzystuje mobilne urządzenia w kontekstach obejmujących misje poszukiwawcze i ratunkowe oraz pomoc medyczną.

Klęski żywiołowe i związane z nimi zagrożenia są najczęściej zwalczane indywidualnie, bez uwzględniania oddziaływań między nimi (np. efektów kaskadowych). W ramach unijnej inicjatywy zaprojektowano innowacyjne rozwiązania, które mają umożliwić radzenie sobie z występującymi jednocześnie kilkoma zagrożeniami oraz prowadzenie oceny ryzyka.

Realizowane badania naturalistycznego prowadzenia pojazdów mają na celu lepsze poznanie zachowań na drodze, aby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego, a zmniejszyć jego wpływ ma środowisko.

Osuwiska mogą powodować ogromne straty w ludziach i szkody materialne. W ramach unijnego projektu młodzi naukowcy i inżynierowie są szkoleni, ale lepiej zrozumieć te zagrożenia.

W większości współczesnych helikopterów wirnik ogonowy jest napędzany mechanicznie przez główną turbinę za pośrednictwem mechanicznego wału napędowego i przekładni. Innowacyjny elektryczny wirnik ogonowy powinien przynieść istotne korzyści ekologiczne oraz zwiększyć kontrolę i bezpieczeństwo.

Podczas poważnych katastrof lokalne zespoły ratunkowe zwykle potrzebują pomocy jednostek z całego świata. Jedna z inicjatyw UE zajęła się projektowaniem rozwiązań uwzględniających specyficzne potrzeby współpracy międzynarodowej w sytuacjach kryzysowych.

Zespół badaczy z UE zajął się kwestiami wpływającymi na bezpieczeństwo układów paliwowych w samolotach. Prace dotyczą oblodzenia zbiorników z paliwem związanego z obecnością wody oraz zagrożeń zapłonem w przypadku wyładowań atmosferycznych lub awarii elektryki pokładowej, a ich przeprowadzenie powinno przynieść nowe standardy.

Podczas poważnych katastrof lokalne zespoły ratunkowe zwykle potrzebują pomocy jednostek z całego świata. Jedna z inicjatyw UE zajęła się projektowaniem rozwiązań uwzględniających specyficzne potrzeby współpracy międzynarodowej w sytuacjach kryzysowych.

Pomimo korzyści w zakresie bezpieczeństwa, jakie przynosi technologia automatyzacji, w sytuacji, gdy trudna sytuacja zmusza pilotów do szybkiego przejścia z lotu automatycznego na ręczne sterowanie samolotu, pojawiają się problemy. Inicjatywa podjęta przez UE zajmuje się problemem reakcji załogi samolotu na nieoczekiwane zdarzenia w celu podniesienia bezpieczeństwa lotniczego.

Jeden z projektów unijnych zajął się doskonaleniem systemów monitorowania sejsmicznego i wczesnego wykrywania, aby umożliwiać społecznościom przygotowywanie się na katastrofy.

Konsekwencje ataków terrorystycznych na ludzi, budynki i inną infrastrukturę mogą być drastyczne. Dzięki inicjatywie UE powstały nowoczesne narzędzia pozwalające złagodzić skutki ataków terrorystycznych.

Analiza i porównanie praktyk przeciwpowodziowych stosowanych w różnych miejscach Europy pomoże władzom lokalnym i krajowym lepiej radzić sobie z zagrożeniem powodziowym.

Sieć badawczo-szkoleniowa zajmująca się biobezpieczeństwem żywności szuka sposobów na przeciwdziałanie ewentualnym zagrożeniom bioterrorystycznym względem europejskiego systemu rolno-spożywczego.

Dzięki największemu na świecie systemowi monitorowania Ziemi naukowcy finansowani ze środków UE mogą pomagać ludziom przygotować się na nadejście katastrofy naturalnej i odpowiednio reagować.

Władze lokalne i służby ratownicze stające w obliczu klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi lub tsunami, często mają trudności ze skutecznym zarządzaniem działaniami. Jedna z inicjatyw UE zajęła się badaniem rozwiązań zarządzania kryzysowego, które pozwolą ratować życie ludzkie i zmniejszać koszty katastrof.

Ochrona pogranicza to jedno z najważniejszych wyzwań z zakresu bezpieczeństwa, przed jakimi stoi Europa. Opracowanie praktycznych metod wykrywania ukrytych osób i nielegalnych substancji na granicach ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania terroryzmowi.

Ze względu na wzrost zagrożeń terrorystycznych w obszarach miejskich, UE pracuje nad stworzeniem przydatniejszej i bardziej skutecznej strategii zwalczania terroryzmu. Końcowy system TACTICS zminimalizuje ryzyko dla cywili i usprawni działania antyterrorystyczne na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.

W ramach europejskiego projektu stworzono nadmuchiwaną zaporę, która powstrzyma wody powodziowe. Wyniki testów trzech prototypów z powodzeniem zademonstrowały zasadę działania automatycznego i przenośnego urządzenia do ochrony przeciwpowodziowej.

Zaproponowano zaawansowane narzędzia, które pozwolą uchwycić odpowiednią równowagę między prywatnością a bezpieczeństwem. Decydenci polityczni i służby policyjne mogą mieć swój udział w osiągnięciu tego celu.

Coraz większa liczba zagrożeń skierowanych przeciwko Europie i jej obywatelom wymaga upowszechnienia kamer monitoringu i innych metod monitorowania. W ramach jednej z inicjatyw europejskich opracowano nowoczesne techniki automatycznego wykrywania, aby lepiej chronić ludzi oraz mienie publiczne i prywatne.

Zestaw innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie systemów ma wpłynąć na zmniejszenie stresu wśród załóg kabiny pilota, dzięki czemu poziom bezpieczeństwa w sektorze lotniczym podniesie się o kolejny szczebel wyżej.