Finansowana przez UE inicjatywa pomoże w lepszym dopasowaniu dostaw energii do zapotrzebowania na nią dzięki kooperacyjnemu rozwiązaniu w zakresie zarządzania zapotrzebowaniem na energię.
Dzięki wzmożonym staraniom na rzecz stworzenia bardziej dynamicznej sieci energetycznej generującej mniejszą ilość zanieczyszczeń, charakteryzującej się większą niezawodnością oraz wydajnością służby użyteczności publicznej wykorzystują różne nowe technologie i programy. Popularnym rozwiązaniem energetycznym jest reagowanie na zapotrzebowanie (DR – demand response). Stosowanie tego rozwiązania, wdrażanego zazwyczaj w sektorze przemysłowym, w którym zużycie energii jest wysokie, a zapotrzebowanie na energię w szczytowych okresach wiąże się ze znacznymi kosztami dla służb użyteczności publicznej i samej sieci energetycznej, zyskuje na popularności w sektorze mieszkaniowym. Tego rodzaju programy dają konsumentom możliwość odgrywania kluczowej roli w funkcjonowaniu sieci energetycznej poprzez ograniczanie zużycia energii elektrycznej w szczytowych okresach lub przesuwanie go w czasie w wyniku wprowadzania taryf czasowych lub innych form zachęt finansowych.
W te działania wpisuje się finansowany przez Unię Europejską projekt RESPOND, którego celem jest „wdrożenie interoperacyjnego rozwiązania w zakresie automatyzacji, monitorowania i kontroli zużycia energii elektrycznej, który pozwoli na wprowadzenie rozwiązań umożliwiających reagowanie na zapotrzebowanie na energię na poziomie poszczególnych lokali, budynków i dzielnic”, jak czytamy na stronie internetowej projektu. „Dzięki wykorzystaniu inteligentnej infrastruktury do monitorowania zużycia energii, rozwiązanie opracowane w ramach projektu RESPOND umożliwi wykrywanie możliwości oszczędzania energii, dostosowując w czasie rzeczywistym jej zużycie do warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz, a także poziomów komfortu poprzez realizację optymalnych dostaw energii z uwzględnieniem zarówno podaży, jak i zapotrzebowania”.
W artykule informacyjnym opublikowanym na stronie internetowej Open Access Government Rodrigo López, zastępca dyrektora ds. zarządzania energią w koordynującej projekt firmie Feníe Energía, mówi: „Wzrost popularności rozwiązań DR wynika z faktu, że przynoszą one korzyści wszystkim zainteresowanym stronom: klientom, środowisku i służbom użyteczności publicznej”. Rozwiązania tego typu umożliwiają służbom użyteczności publicznej i firmom zarządzającym energią regulowanie ogrzewania, chłodzenia lub innych usług energetycznych klientów w zależności od wymagań. Wśród zalet rozwiązań w zakresie reagowania na zapotrzebowanie można wymienić odciążanie sieci energetycznej w godzinach szczytu i w przypadkach występowania skrajnych warunków pogodowych, uwalnianie energii elektrycznej podczas przestojów elektrowni lub przerw w przesyle energii elektrycznej oraz pomoc w dostosowaniu sieci do wahań w wytwarzaniu energii wiatrowej i słonecznej.
W tym samym artykule prasowym López mówi również, że udział w programach DR przynosi konsumentom „przede wszystkim korzyści natury ekonomicznej w postaci nagród ze strony służb użyteczności publicznej za dostępność na potrzeby wymaganych działań (a w stosownych przypadkach za ich przeprowadzanie)”. Dodaje też: „Działania te można podzielić na automatyczne lub świadome, w zależności od tego, czy konieczna jest interwencja użytkownika. W przypadku działań automatycznych konieczne jest zainstalowanie u konsumenta zarówno sprzętu, jak i oprogramowania umożliwiających zdalne monitorowanie i obsługę”.
Jak twierdzi López, przykłady działań w ramach reagowania na zapotrzebowanie obejmują tymczasowe dostosowywanie temperatury na termostacie lub przyciemnianie oświetlenia. Wspomina on również o działaniach „»pasywnych«, takich jak zmiana nawyków konsumpcyjnych, np. odkładanie wykonywania niektórych czynności na okresy objęte tańszą taryfą lub takie, w których obciążenie sieci jest mniejsze”.
W ramach trwającego projektu RESPOND (RESPOND: integrated demand REsponse Solution towards energy POsitive NeighbourhooDs) badacze wybrali budynki o różnych strukturach zamieszkania (wynajmowane i własnościowe), charakteryzujące się różną gęstością zaludnienia i istniejącymi systemami energetycznymi w obszarach badań pilotażowych na terenie Danii, Irlandii i Hiszpanii. Jak czytamy na stronie internetowej projektu, należą do nich prywatne budynki mieszkalne w Madrycie, wspólnota mieszkaniowa w Aarhus i 24 budynki mieszkalne na Wyspach Aran.
Więcej informacji: