Specjalistyczna konferencja dotycząca biomasy odbędzie się w lipcu we Francji

28. Europejska Konferencja i Wystawa o Biomasie (EUBCE 2020) będzie poświęcona tematyce bieżących wyzwań dotyczących biomasy i biogospodarki, a także ich zastosowań. Ze względu na Covid-19 konferencję organizowaną w Marsylii przełożono na termin 6–9 lipca (zamiast 27–30 kwietnia). Świadomi epidemii koronawirusa, postanowiliśmy przenieść wydarzenie, by zapewnić optymalny komfort wszystkim uczestnikom i zaangażowanym osobom.

Potencjał biomasy związany z walką ze zmianami klimatu, zapewnianiem bezpieczeństwa żywnościowego, tworzeniem zrównoważonych surowców i dywersyfikacją źródeł energii zyskuje coraz szersze uznanie. Według streszczenia opublikowanego przez Centrum Wiedzy o Biogospodarce Komisji Europejskiej w 2016 roku energia wyprodukowana z biomasy stanowiła 59 % energii ze źródeł odnawialnych zużytej w całej Unii Europejskiej i 10 % ogółu energii wytworzonej ze wszystkich źródeł.

Około 96 % wykorzystywanej w tym celu biomasy pochodzi z Europy i odgrywa istotną rolę w rozwoju lokalnej biogospodarki. Zrównoważona produkcja oraz skuteczne przetwarzanie pierwotnej biomasy, a także mobilizacja pozostałości biomasy w sposób niewywołujący negatywnych skutków środowiskowych i społecznych są postrzegane jako kluczowe czynniki w procesie transformacji w kierunku gospodarki opartej na biomasie. Z tego rodzaju zmianą wiążą się również przełomowe innowacje, które wymagają interdyscyplinarnego podejścia oraz współpracy pomiędzy różnymi podmiotami.

Przewiduje się, że poświęcona tym zagadnieniom konferencja i wystawa EUBCE 2020 zgromadzi w sumie ponad 1 500 delegatów i gości z 80 krajów. Plany wydarzenia obejmują przeszło 800 prezentacji wizualnych i ustnych w czasie posiedzeń plenarnych, a także 79 sesji konferencyjnych i 8 sesji branżowych. W gronie uczestników konferencji znajdą się między innymi naukowcy, badacze, inżynierowie, technologowie, konsultanci, decydenci oraz przedstawiciele służb użyteczności publicznej i instytucji finansowych. Oprócz głównej konferencji równolegle odbędą się również inne wydarzenia, podczas których uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje projekty, pomysły i rozwiązania przed międzynarodową społecznością zajmującą się biomasą.

Szerokie spektrum tematów

W broszurze konferencyjnej czytamy: „W ramach 28. edycji konferencji EUBCE możemy spodziewać się rozszerzenia zakresu zagadnień – do produkcji biomasy na potrzeby energetyki oraz przetwarzania surowców pochodzenia biologicznego dołączą również inne sektory gospodarki, natomiast program wydarzenia będzie uwzględniał także różnorodne tematy dotyczące biogospodarki”. Pełny program konferencji jest dostępny tutaj.

Niektóre spośród naukowych tematów, które zostaną omówione w czasie konferencji, obejmują zrównoważone surowce i ich rolę w dekarbonizacji gospodarki; technologie biomasy i jej przetwarzania w celu uzyskania bioenergii; technologie biomasy i jej przetwarzania w celu uzyskania pośrednich nośników bioenergii oraz produktów biogospodarki; integrację bioenergii; zrównoważony charakter biogospodarki, a także jej skutki oraz wymagane regulacje. Sesje dotyczące przemysłu będą koncentrować się na kwestiach takich jak kluczowe aspekty rozwoju w zintegrowanych łańcuchach procesów przemysłowych, udane strategie i polityki dotyczące industrializacji w produkcji energii odnawialnej, przemysłowe procesy i systemy kogeneracji, wdrożenie biomasy do systemów energetycznych, biorafinacja, bioenergia i rafinowanie biomasy z glonów.

Konferencję EUBCE wspiera szereg organizacji, takich jak Komisja Europejska, UNESCO, Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biomasy (European Biomass Industry Association) oraz Światowa Rada na rzecz Energii Odnawialnej (World Council for Renewable Energy). To czterodniowe wydarzenie stanowi platformę do zbierania, wymiany i rozpowszechniania naukowej i przemysłowej wiedzy fachowej w dziedzinie biomasy, a jego techniczny program jest koordynowany przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.

Więcej informacji:

strona konferencji EUBCE


opublikowano: 2020-06-02
Komentarze
Polityka Prywatności