Sekret trwałości rzymskiego betonu

Budynki zbudowane przez starożytnych Rzymian przetrwały tysiąclecia. Czy uda się odtworzyć przepis na superbeton, dzięki któremu nadal tu są? Temat przybliża Liberato Ferrara, ekspert w tej dziedzinie.

„To, że budynki przetrwały to dowód na to, że technologia, którą dysponowali, zapewniała trwałość”, mówi Ferrara. Jednak użycie dobrego betonu to nie jedyne co powoduje, że tak wiele starożytnych rzymskich budynków wciąż stoi”, wyjaśnia badacz. „Materiał to jedno, ale ważne jest też to, jak się go stosuje. Tych dwóch kwestii nie można traktować oddzielnie”.

Jednym ze specjalnych składników rzymskiego betonu była pucolana (wł. pozzolana). Ten pył ze skał wulkanicznych znajdujących się w pobliżu Rzymu reagował z wodą używaną do nawadniania betonu, dzięki czemu jego ogólna trwałość wzrastała.

Jak dodaje Ferrara, sposób, w jaki użyto betonu w konstrukcji, był równie istotny dla trwałości budynków. Rzymskie budowle były ogromne – wie o tym każdy, kto odwiedził Panteon. Beton był częścią budynków, na które działały naprężenia ściskające, co również pomogło im przetrwać próbę czasu.

Z drugiej strony obciążenia działające na budynki i mosty były znacznie mniejsze niż obecnie. „Przez rzymskie mosty przejeżdżały głównie wozy z końmi i kozami”, mówi Ferrara.

„Przechodziły przez nie także armie, a wtedy obciążenia rosły, ale nawet takich sytuacji nie można porównywać do obciążeń występujących na współczesnych mostach”, dodaje ekspert.W ramach finansowanego ze środków UE projektu ReSHEALience Ferrara opracował serię mieszanek, aby stworzyć beton o bardzo wysokiej wytrzymałości do stosowania w konstrukcjach morskich i elektrowniach. Trudne warunki środowiskowe, na które narażone są tego rodzaju konstrukcje, skracają ich żywotność, co przekłada się na wysokie koszty napraw.

W ramach projektu ReSHEALience stworzono nowe receptury, by podnieść odporność tych budowli. Co istotne, mieszanki te pochodzą z materiałów pozyskiwanych lokalnie. Ferrara dodaje, że jest to jedyny sposób zapewnienia zrównoważonego charakteru przyszłych budynków z punktu widzenia ochrony środowiska.

„W większości przypadków jednym z najważniejszych czynników wpływających na to, czy materiały są zrównoważone, jest transport”, podkreśla badacz. „Wiele osób uważa, że drewno jest zrównoważonym materiałem, bo jest pochodzenia naturalnego. Ale transport drewna na duże odległości nie jest już zrównoważony”, wyjaśnia Ferrara.Dzięki nowym mieszankom można robić beton z mniejszej ilości bardziej ekologicznego cementu. „Będziemy mogli budować bardziej wytrzymałe konstrukcje przy użyciu mniejszej ilości betonu”, dodaje uczony.

Jak zauważa Ferrara, aby w przyszłości branża budowlana była bardziej zrównoważona, należy wziąć pod uwagę cały łańcuch dostaw.

„Tak więc celem jest ograniczenie ilości CO2 przy produkcji cementu, cementu w betonie i betonu w budynku. Co nie oznacza mniejszej wydajności”, mówi badacz. „Jesteśmy więc w stanie zastosować się do tych zasad i osiągnąć tę samą lub większą wydajność, zwiększając również trwałość konstrukcji”.

Starożytni rzymscy architekci byliby na pewno pod wrażeniem.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o badaniach, które prowadzi Liberato Ferrara: Bardziej zrównoważone budownictwo morskie dzięki betonom recepturowym nowej generacji


opublikowano: 2022-11-01
Komentarze
Polityka Prywatności