Klimat i środowisko

Siedem technologii opracowanych w celu wsparcia transformacji europejskiej sieci elektrycznej zyskuje uznanie Unii Europejskiej.
Nowa cyfrowa platforma umożliwiająca kojarzenie partnerów otwiera nowe możliwości w zakresie współpracy pomiędzy dostawcami technologii biogazu i biometanu, podmiotami realizującymi projekty oraz inwestorami.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu zaprezentowano nowe, inspirowane naturą rozwiązanie wykorzystujące specjalne powłoki do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w żegludze morskiej.
Wiele fragmentów złowionej ryby nie trafia na nasze talerze i się marnuje. Rozwiązaniem tego problemu jest nowa technologia sortowania, która pomoże branży rybnej lepiej wykorzystywać surowce i funkcjonować w bardziej zrównoważony sposób.
Zespół finansowanej ze środków UE inicjatywy wprowadza wersję beta swoich usług mających na celu ułatwienie obywatelom Europy zaangażowania się w projekty geotermalne.
Nowy polimer biopochodny może stanowić doskonałą wiadomość dla środowiska – zwłaszcza informacja, że jego produkcja przemysłowa i wykorzystanie do wytwarzania butelek może znacząco obniżyć emisje gazów cieplarnianych.
W których częściach Europy wystąpią w przyszłości silne trzęsienia ziemi i jakie będą ich skutki? Dwa modele opracowane przy wsparciu UE dają nam jasny obraz sytuacji.
Zapraszam do zapoznania się z komentarzem eksperckim dr Agnieszki Krzyżewskiej z UMCS-u na temat fali upałów. Tekst powstał w ramach inicjatywy „Okiem eksperta”, która ma na celu promowanie nauki, badań i specjalistycznej wiedzy naszych naukowców.
Wzrost częstości anomalnych zjawisk pogodowych, w tym również susz, to jedne z największych zagrożeń współczesnego świata. Rolnictwo jest tym sektorem gospodarki, który dotkliwie odczuwa skutki postępujących zmian klimatu. Szczególnym zagrożeniem dla rolnictwa i efektywności produkcji rolniczej stają się występujące coraz częściej okresy niedoboru wody, które są następstwem susz.
Opublikowane niedawno sprawozdanie pozwala prześledzić proces rozwoju innowacji w dziedzinie technologii energii odnawialnej. Dzięki zawartej w nim analizie kosztów, patentów i standardów stanowi ono niezwykle cenne źródło informacji dla decydentów.
Partnerzy wspierani ze środków UE rozpoczęli pierwszą serię próbnych lotów dronów autonomicznych na kampusie holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven (HTCE).
Ocieplenie klimatu naszej planety doprowadzi do częstszego występowania ekstremalnie gorących lub suchych warunków pogodowych. Jednak co sprawia, że susze i fale upałów występują razem i jaki wpływ mają na to opady atmosferyczne? Najnowsze badanie wyjaśnia tę kwestię.
Zestaw rewolucyjnych narzędzi pomaga zarządcom, planistom i decydentom zajmującym się energetyką wodną w efektywnym zarządzaniu osadami.
Opracowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej sprawozdanie opisuje wpływ istniejących przepisów, zasad oraz inicjatyw na działalność i funkcjonowanie lokalnych społeczności energetycznych w Europie podkreślając potrzebę przyjęcia bardziej holistycznego podejścia do tego zagadnienia.
Dzięki wsparciu ze strony UE zwiększono skalę produkcji nowego szczepu mikroglonu, który cechuje się wyższą zawartością białka i lepszymi właściwościami organoleptycznymi niż szczep typu dzikiego.
W lokalizacji testowej na terenie północnej Szwecji działa innowacyjny system ciepłowniczy i chłodzący, który nie wykorzystuje paliw kopalnych. Znajduje się tam także zasilane ogniwami paliwowymi centrum danych odzyskujące ciepło odpadowe.
Wykorzystując prezentacje szkolne i akcje sprzątania plaż, pewna organizacja pozarządowa ogranicza zanieczyszczenia plastikiem na niderlandzkiej wyspie wchodzącej w skład Karaibów – Sint Maarten.
Nowy zbiór danych zawierający informacje na temat aktualnego rozmieszczenia 67 europejskich gatunków drzew oraz prognozy oparte na dwóch scenariuszach zmian emisji gazów cieplarnianych może stanowić bezcenne źródło wiedzy dla decydentów odpowiedzialnych za różnorodność biologiczną oraz biogospodarkę.
Niedawno uruchomiony w Polsce nowy program finansowania wspiera renowację energetyczną w budynkach, która poprawia warunki życia i obniża emisje przez co najmniej 20 lat.
Badacze opracowali pierwsze jak dotąd prognozy erozji wybrzeża całej Arktyki do końca obecnego stulecia. Według ich ustaleń ocieplenie się klimatu nawet o jeden stopień powoduje utratę ogromnych mas ziemi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności