Europa i Afryka łączą siły w ramach wspieranej przez Unię Europejską inicjatywy, której celem jest sfinansowanie 13 nowych projektów badawczych i innowacyjnych dotyczących energii odnawialnej na kontynencie afrykańskim.
Zespół wspieranego przez UE projektu pracuje nad stworzeniem narzędzia o nazwie e-Market Environment, łączącego interesariuszy w łańcuchu dostaw biomasy na potrzeby grzewcze. Jest to jedno z narzędzi projektu, których celem jest promowanie rozpowszechniania technologii grzewczych wykorzystujących bioenergię w Europie.
Dążąc do wykorzystania w przyszłych urządzeniach elektromechanicznych bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów, wspierani przez UE naukowcy znaleźli nowy sposób wywoływania efektu piezoelektrycznego w materiałach, których zwykle nie uważa się za piezoelektryczne.
Dzięki nowemu narzędziu Voyage Energy Planner wspierany przez UE projekt pomaga armatorom statków żeglugi śródlądowej w planowaniu bezemisyjnych rejsów przy użyciu innowacyjnych, wymiennych akumulatorów kontenerowych.
Decydenci przygotowujący się do wdrożenia technologii dronów w swoich miastach mają teraz możliwość wizualizowania miejskich przestrzeni powietrznych w trzech wymiarach, a wszystko to dzięki nowemu narzędziu geoinformatycznemu.
Czy istnieje niedroga i ekologiczna alternatywa dla stosowanej obecnie technologii ogniw słonecznych? Całkiem możliwe, że jest nią dużo bardziej wydajne ogniwo opracowane przez badaczy wspieranych przez UE.
Zespół jednego z finansowanych przez UE projektów wykonał ważny krok w kierunku osiągnięcia większego stopnia zrównoważenia przemysłu oponiarskiego dzięki opracowaniu pierwszego na świecie materiału na bazie zrównoważonej sadzy (ang. sustainable carbon black, sCB) w prawdziwie zamkniętym procesie.
Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu OPERANDUM prezentuje rozwiązania oparte na zasobach przyrody, które pozwalają na ograniczanie zagrożeń związanych z klimatem, inspirując ludzi do podejmowania działań.
Agencja ratingowa Fitch przewiduje szybki rozwój energetyki odnawialnej (słonecznej i wiatrowej) w Egipcie.
Woda pokrywa dwie trzecie powierzchni Ziemi, a jej ilość spokojnie wystarczyłaby do zaspokojenia potrzeb każdego człowieka, gdyby tylko nie była tak słona. Zmiana klimatu i wzrost liczby ludności zwiększają obciążenie tradycyjnych źródeł wody, jednak odsalanie wody morskiej to wciąż mrzonka – nasz ekspert wyjaśnia dlaczego.
Według nowego badania pierwsza faza lockdownów w Europie spowodowana pandemią COVID-19 prawdopodobnie pomogła uniknąć śmierci setek ludzi dzięki mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza.
W ramach wspólnych wysiłków opartych na badaniach naukowych oraz innowacjach Komisja Europejska łączy wszystkie zasoby niezbędne do poprawienia stanu oceanu, europejskich mórz, a także wód przybrzeżnych i śródlądowych. Pakiet informacji Synergy Info Pack opublikowany w serwisie CORDIS przedstawia projekty realizowane w całej Europie, których celem jest przyspieszanie prac w zakresie odtwarzania naszych oceanów i zasobów wodnych.
Czy modele biznesowe, w których usługa magazynowania energii z użyciem odnowionych akumulatorów jest oferowana odbiorcy komercyjnemu, są możliwe do zrealizowania z ekonomicznego i technicznego punktu widzenia? Zespół finansowanego ze środków UE projektu twierdzi, że tak, wskazując na instalację fotowoltaiczną w Belgii.
Jak poprawić rentowność rodzinnych gospodarstw w Irlandii? W jaki sposób można zachęcić młodsze pokolenie do zaangażowania się w rozwijanie rodzinnego interesu? Zespół, który zrealizował pewne finansowane przez UE badanie, znalazł odpowiedź na te pytania – rolnictwo ekologiczne.
Gniazdka elektryczne w naszych domach bezproblemowo zasilają nawet najbardziej prądożerne urządzenia, takie jak piekarniki elektryczne czy klimatyzatory. Dlaczego zatem naładowanie akumulatora telefonu trwa tak długo? Zapytaliśmy o to Marię Rosę Palacin – prawdziwą specjalistkę zajmującą się akumulatorami.
Wspierani przez UE naukowcy zbadali różne ekologiczne praktyki zarządzania w szkockich gospodarstwach hodowlanych i ustalili, że zastosowanie takich praktyk może przyczynić się do zwiększenia zysków gospodarstw nawet o 7 %.
Wspierane przez UE konsorcjum łączy pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w celu bardziej efektywnego wykorzystania energii w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
Polskie żubry po raz kolejny pojechały do Hiszpanii. 10 stycznia w daleką drogę wyruszyło 8 żubrów z czterech polskich ośrodków hodowlanych. Na miejscu pieczę nad żubrami sprawuje European Bison Conservation Center of Spain (EBCC), z którym są w stałym kontakcie naukowcy z Instytutu Nauk o Zwierzętach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Specjaliści czuwają nad doborem zwierząt oraz nad przebiegiem transportu.
Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że do 2050 roku ponad połowa infrastruktury zlokalizowanej na wybrzeżu Arktyki pokrytym wieczną zmarzliną może ulec uszkodzeniu.
Według wyników badania dawnego klimatu spadek poziomu CO2 w atmosferze spowodował obniżenie temperatur w południowo-wschodniej Australii w okresie od 41 do 33 mln lat temu.