Badacze korzystający z unijnego dofinansowania stawiają hipotezę zakładającą, że zmiany globalnych siedlisk nietoperzy spowodowane zmianą klimatu mogą być przyczyną niedawnego wybuchu epidemii choroby wywoływanej przez koronawirusa.
Według wyników najnowszego badania zbiorowiska roślin zmieniają się dziś w tempie porównywalnym z okresem wychodzenia planety z ostatniej epoki lodowcowej około 11 000 lat temu.
Jest nadzieja dla pacjentów z dużymi ubytkami kostnymi. Naukowcy opracowali biomateriał pozwalający naprawiać ubytki kości, które nie poddają się naturalnemu procesowi leczenia.
Nowa praca naukowa rzuca światło na wpływ obecnego zużycia piasku na całym świecie na zrównoważony rozwój i proponuje rozwiązania pozwalające uzyskać bardziej zrównoważony globalny system wykorzystania piasku.
W ramach projektu APA opracowano nowy system redukcji zanieczyszczeń powietrza. Wyróżniają go ogromne możliwości w zakresie usuwania substancji zanieczyszczających znajdujących się w powietrzu, którym oddychamy. W całej Europie uruchomiono wiele instalacji pilotażowych, które potwierdziły, że technologia ta przewyższa alternatywne rozwiązania oparte na filtrach.
W ramach projektu D-NOSES powstaje nowa aplikacja, która pozwoli obywatelom na monitorowanie i identyfikowanie źródeł zanieczyszczeń wonią. Prace realizowane w ramach projektu stanowią ważny krok naprzód w dziedzinie, którą zdaniem wielu osób już od lat trapiły bezczynność i niechęć do podjęcia jakichkolwiek działań.
Badanie finansowane ze środków UE wykazało, że zdalne monitorowanie z wykorzystaniem satelitów i dronów może sprawić, że rozwiązania oparte na zasobach przyrody będą skuteczniej chronić społeczności przed destrukcyjnymi zagrożeniami naturalnymi.
Dzięki wsparciu Unii Europejskiej udało się zakończyć budowę pływającej turbiny pływowej o mocy 2 MW. Po zainstalowaniu na Orkadach będzie to najpotężniejsza turbina pływowa uruchomiona na świecie.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu opublikowano raport opisujący zautomatyzowane rozwiązanie do handlu energią oraz platformę stworzoną do jego obsługi.
Zgodnie z zaleceniami wspieranego przez UE zespołu naukowców, zwiększenie upraw warzyw strączkowych może ograniczyć wpływ produkcji żywności na środowisko.
Biorący udział w finansowanym ze środków unijnych projekcie naukowcy badają związek między wahaniami prądu równikowego a zmianami zawartości tlenu. Odkryli oni, że silniejsze powierzchniowe prądy oceaniczne doprowadziły do podwyższenia stężeń tlenu w równikowym Atlantyku.
W ramach pewnego sfinansowanego przez Unię Europejską badania przeanalizowano sposoby na poprawę jakości prognoz dotyczących ekstremalnych opadów deszczu w regionie Morza Śródziemnego. Zgodnie z otrzymanymi wynikami, największe opady odnotowywane są jesienią na zachodzie oraz zimną na wschodzie.
Zanieczyszczenia w powietrzu, w wodzie i w żywności mają negatywny wpływ na nas wszystkich, a ponadto są jedną z najważniejszych przyczyn środowiskowych wielu chorób psychicznych i fizycznych, a także przedwczesnych zgonów. W najnowszym odcinku podcastu CORDIScovery spotykamy się z trojgiem badaczy realizujących projekty zwalczające zanieczyszczenia przy pomocy innowacyjnych rozwiązań finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Nowe badanie wykazało, że do 2100 roku stopnieje 60 % lądolodu Grenlandii więcej, niż przypuszczali naukowcy. W związku z tym poziom mórz wzrośnie nie o 10 cm, a o 18 cm.
Dwie wspierane przez UE holenderskie firmy zbudowały na Morzu Północnym instalację stanowiącą połączenie farmy fotowoltaicznej i farmy wodorostów. To pierwsze przedsięwzięcie umożliwiające wytwarzanie prądu z energii słonecznej i uprawę wodorostów w tym samym miejscu.
W trakcie warsztatów wspieranych przez UE, mających na celu informowanie o politykach prowadzących do rzeczywistej redukcji emisji, skupiono się na omówieniu czterech zasad dotyczących usuwania CO2 z atmosfery.
Wymiana wiedzy i praktyk uznawana jest obecnie za skuteczny sposób na inicjowanie zmian, szczególnie jeśli chodzi o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Pewien międzynarodowy program wnosi własny cenny wkład w te działania, wspierając władze lokalne i specjalistów zajmujących się miejską przyrodą w dążeniach do utworzenia odpornych i zrównoważonych miast.
Nowe, wspierane przez UE badanie wskazuje, że ograniczenie emisji w celu nieprzekroczenia limitów wzrostu temperatury wynoszących 1,5 °C i 2 °C może spowolnić tempo ocieplania klimatu w ciągu dwudziestu lat.
Finansowane ze środków UE badanie udowadnia, że dodatki i substancje zanieczyszczające uwalniane z cząstek tworzyw sztucznych do wody mogą powodować deformacje zarodków jeżowców.
Zespół projektu finansowanego ze środków UE opracowuje i testuje inteligentne sieci, skanery i inne technologie mające zapobiec przełowieniu.