W ramach finansowanego ze środków UE badania przeanalizowano dotychczasową przydatność założeń scenariuszowych. Zidentyfikowano także powiązane problemy i zaproponowano metody ich rozwiązania.
Podczas Europejskiego Tygodnia Wodoru dyskutowano o flagowych projektach Unii Europejskiej ukierunkowanych na rozpowszechnianie technologii wodorowych w sektorze transportowym.
Korzystając z nowatorskich technik i wsparcia UE, naukowcy dokonują rekonstrukcji masowego wymierania, które 252 miliony lat temu doprowadziło do wyginięcia niemal wszystkich gatunków.
Zespół projektu realizowanego dzięki wsparciu UE otrzymał dofinansowanie od międzynarodowej organizacji, które pozwoli naukowcom udoskonalić inspirowane naturą rozwiązanie do odsalania wody morskiej i zastosować je na terenach rolniczych w Omanie.
Zespół finansowanego przez UE projektu pracuje nad lekkimi, wydajnymi energetycznie szklanymi panelami izolacyjnymi, które być może pozwolą na zaoszczędzenie aż do 70 % energii poświęcanej na ogrzewanie i schładzanie.
Twórcy finansowanego przez UE projektu wykazali potencjał zastosowań zrównoważonego biokompozytu w lotnictwie, akustyce i sektorze motoryzacyjnym.
Trzy finansowane ze środków Unii Europejskiej badania zostały poświęcone nawykom w zakresie sprzątania kuchni i wiedzy na temat bezpieczeństwa żywności posiadanej przez mieszkańców Starego Kontynentu, a także praktyk stosowanych przez rumuńskich konsumentów.
Zespół finansowanych przez UE naukowców zbadał popularny chwast, aby odkryć, dlaczego niektóre rośliny mogą być zakażone kilkoma wirusami jednocześnie. Badacze odkryli, że odpowiedzi należy szukać w różnicach genetycznych między roślinami.
Najnowsza zainstalowana turbina wchodząca w skład Szetlandzkiej Farmy Pływowej (Shetland Tidal Array) obniża ogólne koszty energii pływów o jedną trzecią, zwiększając konkurencyjność tego sposobu wytwarzania energii względem paliw kopalnych.
Projekt TiPES rozpoczął się we wrześniu 2019 r., a jego głównym celem jest skuteczniejsza kwantyfikacja elementów krytycznych w systemie klimatycznym oraz uwzględnienie ich w obliczeniach wykonywanych na potrzeby prognoz klimatycznych. Uczestnicy projektu są w ostatnim czasie bardzo aktywni i opublikowali kilka fascynujących badań, w tym pracę, według której susze w amazońskiej puszczy można przewidzieć z nawet 18 miesięcznym wyprzedzeniem.
Chociaż w niniejszej broszurze Results Pack w wyczerpujący sposób przedstawiliśmy kilka ważnych projektów dotyczących Morza Czarnego, pięć innych także zasługuje na omówienie, aby dodatkowo podkreślić różnorodność prac mających wkład w badania dotyczące tego akwenu. Obejmują one między innymi aspekty sektorowe i zarządzanie polityką badawczą oraz współpracę.
Finansowany ze środków UE zespół badaczy opublikował wstępne wyniki swego pierwszego testu z zakresu produkcji energii elektrycznej ze źródeł geotermalnych, przeprowadzonego w szybie naftowym we Francji.
Na podstawie satelitarnych obserwacji prowadzonych w podczerwieni naukowcy przygotowali dokładniejsze oceny szacunkowe rocznej absorpcji CO2 przez oceany. Są one znacznie gorsze, niż wskazywały wcześniejsze przypuszczenia.
Wysoka intensywność opadów i – paradoksalnie – susza, są przyczyną zwiększającej się liczby powodzi, podtopień i gwałtownych wzrostów poziomu wód w rzekach. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli system wczesnego ostrzegania przed powodziami. Rozwiązanie jest już dostępne na rynku. Jak działa?
Systemy ogrzewania i schładzania opartego na CO2, opracowane przed badaczy korzystających z unijnego dofinansowania, są dobrym rozwiązaniem dla sklepów działających w klimacie Europy Południowej.
Pewien finansowany ze środków UE zespół naukowców stworzył plan działania wspierający oparte na danych i współpracy podejmowanie decyzji na poziomie miast.
Jakie działania podejmują badacze wspierani ze środków UE na rzecz zmniejszenia kosztów dostarczania bardziej ekologicznej energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej do budynków mieszkalnych? Otóż opracowują innowacyjne systemy pomp ciepła z naturalnymi czynnikami chłodniczymi oparte na wielu różnych odnawialnych źródłach energii.
Naukowcy, otrzymujący na swoje działania wsparcie ze środków UE, wykorzystują informacje o zmianie zasolenia oceanów do badania wpływu zmiany klimatu na globalny cykl wodny. Dlaczego ta technika jest tak szczególna? Naukowcy mierzą zasolenie na powierzchni oceanu, ale nie ograniczają się do tego – uwzględniają także dane pochodzące z głębokości do 2 000 m.
Inicjatywa UE znacznie przyczynia się do rozwoju zdecentralizowanej i opłacalnej platformy handlu energią w celu stworzenia przyjaznych dla klimatu i zrównoważonych środowisk miejskich.
Grupa ekspertów wskazała różne kwestie stanowiące barierę w stosowaniu zasady „efektywność energetyczna przede wszystkim” w procesie planowania energetycznego, legislacji oraz przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez państwa Europy.