Międzynarodowy zespół naukowców przedstawił szczegółowe dane dotyczące zwiększania się stężenia atmosferycznego metanu, który jest groźnym gazem cieplarnianym.
Partnerzy finansowanego przez UE projektu zaprezentowali nowo skonstruowany, pełnowymiarowy fragment kadłuba statku wykonany z materiałów kompozytowych umożliwiających obniżenie kosztów energii i eksploatacji.
Wystawa sztuki na świeżym powietrzu prezentuje murale namalowane na odnowionych budynkach z okresu sowieckiego. Historię obrazów opisano po estońsku i angielsku, podkreślając ich znaczenie zarówno dla obywateli, jak i gości.
Zdaniem międzynarodowego zespołu badaczy, decyzje dotyczące sposobów na odbudowanie gospodarki po pandemii koronawirusa wpłyną na kierunek działań związanych z walką z globalnym ociepleniem.
Unijna inicjatywa zachęca do aktywnego uczestnictwa i współpracy wszystkich członków społeczeństwa w celu stworzenia gospodarki wodnej o obiegu zamkniętym.
Nowe badania wykazały, że pewien przypominający meduzę gatunek ucieka się do zjadania swojego potomstwa, aby przeżyć w nowym środowisku i zaspokoić niedobory pokarmowe.
Partnerzy pewnej finansowanej z unijnych środków inicjatywy zajmują się integracją innowacyjnych technologii umożliwiających odzysk wody i minerałów o odpowiedniej czystości i jakości pochodzących z solanki. Rozwiązanie to znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
KETBIO, finansowane ze środków UE, skoordynowane działania na rzecz ułatwienia komercjalizacji badań kluczowych ze względu na ich wykorzystanie w dziedzinie biotechnologii, w ramach których ogłaszane są projekty europejskie zajmujące czołowe miejsca w rankingach.
W ratuszu w Lizbonie, kiedyś uważanym za wyzwanie renowacyjne, obecnie korzysta się z energooszczędnych rozwiązań wprowadzonych dzięki środkom modernizacyjnym wdrażanym w ramach jednej z inicjatyw UE.
Finansowany ze środków UE zespół naukowców przeanalizował wpływ zmiany klimatu na użytkowanie klimatyzacji i wynikające z niego zużycie energii.
Badania wykazały, że bezpośrednie i długotrwałe wystawienie na słońce upośledza funkcje motoryczne i poznawcze.
Zespół naukowców wspieranych przez UE podjął prace nad stworzeniem systemu umożliwiającego sprawne prognozowanie kluczowych zmiennych meteorologicznych i ekstremalnych zjawisk pogodowych na przestrzeni lat.
Dzięki połączeniu danych z obserwacji Ziemi, pomiarów terenowych i modelowania komputerowego zespół projektu ECOPOTENTIAL opracował narzędzia do monitorowania i prognozowania stanu ekosystemów na wielu obszarach chronionych w całej Europie i poza nią.
Uruchomiony w maju 2019 r. projekt E-SHAPE to pierwsza tego typu inicjatywa łącząca zasoby zgromadzone podczas kilkudziesięciu lat prowadzenia obserwacji Ziemi w ramach programów finansowanych ze środków publicznych oraz możliwości szybko rozwijającej się technologii usług w chmurze. Takie połączenie pozwoli zwiększyć potencjał Europy w zakresie jej wkładu w rozwój Globalnej Sieci Systemów Obserwacji Ziemi.
Konsorcjum projektu Ground Truth angażuje obywateli w działania związane z monitorowaniem środowiska dzięki tworzeniu obserwatoriów obywatelskich w Europie i Afryce, tym samym przyczyniając się do zwiększenia udziału lokalnych społeczności w procesie podejmowania decyzji.
Korzyści i szanse związane z wykorzystaniem rozwiązań opartych na zasobach przyrody (ang. nature-based solution, NBS) do walki z globalnymi i społecznymi problemami nigdy nie były bardziej istotne i potrzebne niż dziś.
Finansowany przez UE zespół specjalistów stworzył nowatorską, niedrogą technologię produkcji wodoru za pomocą elektrolizy.
Zwycięzcą irlandzkiego konkursu NEWBIE Farm Entrant Competition w 2019 roku został rolnik z Galway, który urozmaicił swoją działalność i założył hodowlę ślimaków.
Nowe badanie ujawniło, że szczeliny w czapie lodowej lądolodu grenlandzkiego wtłaczają ogromne ilości wody pod lód, co istotnie wpływa na dynamikę lądolodu.
Zespół naukowców finansowanych przez Unię Europejską opracował nowe biodegradowalne pojemniki na rynek kosmetyków organicznych.