Klimat i środowisko

28. Europejska Konferencja i Wystawa o Biomasie (EUBCE 2020) będzie poświęcona tematyce bieżących wyzwań dotyczących biomasy i biogospodarki, a także ich zastosowań. Ze względu na Covid-19 konferencję organizowaną w Marsylii przełożono na termin 6–9 lipca (zamiast 27–30 kwietnia). Świadomi epidemii koronawirusa, postanowiliśmy przenieść wydarzenie, by zapewnić optymalny komfort wszystkim uczestnikom i zaangażowanym osobom.
Według nowego badania stężenie cząstek zanieczyszczeń powietrza wzdłuż dróg może zostać zmniejszone o ponad połowę za pomocą żywopłotu.
W przeprowadzonym niedawno teście biopaliw samochód zasilany paliwem na bazie wodorostów osiągnął prędkość 80 km/h.
Partnerzy finansowanego przez UE projektu twierdzą, że opracowali solidną metodologię i narzędzia do zaprojektowania niemal całkowicie bezemisyjnego samolotu przeznaczonego dla niewielkich lotnisk.
W ramach inicjatywy UE opublikowano sprawozdanie na temat przyjętych rozwiązań i zaleceń dotyczących problemów środowiskowych związanych z wytwarzaniem energii geotermalnej.
Finansowana ze środków UE aplikacja na smartfony przyczyni się do powstania nowych usług mobilności i innowacyjnych polityk transportowych.
W ramach sfinansowanej przez UE inicjatywy skutecznie wdrożono technologię wychwytywania dwutlenku węgla w pilotażowej cementowni w Belgii.
Naukowcom udało się zaobserwować aktywność sejsmiczną za pomocą przewodu światłowodowego łączącego farmę wiatrową na Morzu Północnym z brzegiem.
Projekt „PHARMARINE - Transport z prądami oceanicznymi farmaceutyków stosowanych w terapii człowieka i wpływ tych związków na morskie organizmy w europejskiej części Arktyki” otrzymał dofinansowanie w konkursie GRIEG na polsko-norweskie projekty badawcze na łączną kwotę 6,3 mln złotych. Liderem konsorcjum Projektu jest Uniwersytet Gdański, zaś kierownikiem projektu po stronie uczelni jest dr hab. Adam Sokołowski, prof. UG z Wydziału Oceanografii i Geografii UG. Uzyskane wyniki dostarczą nowych informacji empirycznych na temat biologicznego oddziaływania leków i zagrożeń jakie one niosą dla ekosystemu morskiego Arktyki.
W ramach inicjatywy finansowanej z funduszy Unii Europejskiej powstaje strategia badawcza, której celem jest reakcja na wyzwania dotyczące środowiska naturalnego i która przyniesie wielorakie korzyści.
Pewna unijna inicjatywa znacząco przyczynia się do ograniczenia użycia zasobów kopalnych i złagodzenia efektu cieplarnianego dzięki wykorzystaniu dwutlenku węgla (CO2) jako surowca w szerokiej gamie produktów.
Naukowcy opracowali innowacyjną metodę pozwalającą na rozkład politereftalanu etylenu (PET) występującego w plastikowych butelkach i tkaninach w celu jego ponownego wykorzystania w różnych produktach.
Finansowana przez UE inicjatywa pomoże w lepszym dopasowaniu dostaw energii do zapotrzebowania na nią dzięki kooperacyjnemu rozwiązaniu w zakresie zarządzania zapotrzebowaniem na energię.
Naukowcy opracowali metodę, dzięki której mogą mapować przyrost masy lodowców w okresach zimowych oraz ich topnienie w cieplejszych okresach. Dane te mogą zostać wykorzystane do przewidywania wzrostu poziomu mórz i oceanów.
Proces przejścia na niskoemisyjną i zasobooszczędną gospodarkę nabiera tempa dzięki różnym finansowanym przez UE inicjatywom wdrażanym na obszarach miejskich.
W ramach unijnej inicjatywy naukowcy pracują nad rozwiązaniami dotyczącymi energooszczędnych remontów, mobilności i zintegrowanej infrastruktury, dzięki którym Europa może stać się bardziej inteligentna i bardziej ekologiczna.
Naukowcom udało się znaleźć nowy sposób na wychwytywanie emitowanego dwutlenku węgla, a przekształcenie go w minerały węglanowe składowane głęboko pod powierzchnią ziemi zajęło im niecałe 2 lata.
Odnawialne płynne paliwo transportowe produkowane w nowej fabryce paliw słonecznych w Hiszpanii stanowi klucz do ekologicznej przyszłości lotnictwa.
Naukowcy odkryli wpływ morskich gąbek na ekologiczne funkcjonowanie oceanów na całym świecie.
Podczas konferencji Power ON Gas 2019 uczestnicy zapoznają się z kompleksowym przeglądem rynków produkcji biogazu i przetwarzania energii elektrycznej w gaz.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności