Wyznaczanie trendów w nauce: Spędzanie około 17 minut dziennie na świeżym powietrzu jest korzystne dla zdrowia

Wyniki nowego, szeroko zakrojonego badania wskazują, że przebywanie na łonie natury przez około dwie godziny w tygodniu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Na łamach czasopisma „Scientific Reports” zespół badaczy informuje, że około dwugodzinny kontakt z naturą tygodniowo przyczynia się do poprawy naszego zdrowia fizycznego i psychicznego oraz samopoczucia. W badaniu naukowcy wykorzystali dane z ankiety przeprowadzonej na grupie około 20 000 mieszkańców Anglii, w której respondentów pytano o ich aktywność na świeżym powietrzu w ciągu jednego tygodnia. Wyniki pokazały, że osoby, które przez co najmniej dwie godziny w tygodniu przebywały na łonie natury, np. w parkach miejskich, lasach, parkach krajobrazowych i na plażach, czuły się lepiej i miały lepsze samopoczucie niż osoby, które inaczej spędzały czas wolny.

Co najmniej dwie godziny dziennie – ta liczba wydaje się być kluczowa. Nie miało znaczenia ani to, jak blisko terenów zielonych ktoś mieszka, ani jak często na nich przebywa, o ile łączny czas spędzony na świeżym powietrzu w tygodniu wynosił dwie godziny. Przebywanie 60 minut czy 90 minut na łonie natury nie wpływało znacząco na zdrowie ani samopoczucie. Co ciekawe, pięć godzin wśród zieleni też nie przynosiło żadnych dodatkowych korzyści zdrowotnych.

Naturalne lekarstwo dla zdrowego ciała i umysłu

„Najbardziej zaskoczyło nas to, że takie same wyniki zaobserwowaliśmy w prawie wszystkich badanych grupach: wśród ludzi młodych i starych, u mężczyzn i kobiet, mieszkańców miast, wsi, dzielnic biednych i bogatych oraz, co prawdopodobnie najważniejsze, wśród osób z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnościami”, tłumaczy główny autor badania dr Mathew White ze Szkoły Medycznej przy Uniwersytecie w Exeter w wywiadzie dla CNN. „Obawialiśmy się, że odkryjemy, że tylko osoby zdrowe szukają kontaktu z naturą, ale nasze badania wykazały, że nawet osoby cierpiące na różne choroby czuły się lepiej, jeśli udało im się spędzić dwie godziny tygodniowo na świeżym powietrzu”.

Ale czy zespół uzyskałby takie same wyniki w innych krajach? Dr White i jego zespół zakończyli niedawno zbieranie danych do podobnego badania, które tym razem obejmuje 18 krajów: 14 państw w Europie, Australię, Kanadę, Hongkong i Stany Zjednoczone. „Wkrótce opublikujemy wyniki tego badania, ale trzeba pamiętać, że wszystkie te kraje to kraje rozwinięte, więc kolejne ważne pytanie brzmi: jak nasze wyniki przekładają się na mieszkańców krajów rozwijających się, zwłaszcza takich, w których kontakt z naturą może oznaczać więcej zagrożeń dla zdrowia i samopoczucia”, mówi dr White. „Krótko mówiąc, na tym etapie staramy się zbytnio nie generalizować wyników naszego badania przeprowadzonego w Anglii i twierdzić, że będą one takie same na całym świecie”.

W wywiadzie dla brytyjskiej gazety „The Guardian” dr White dodał: „Oprócz tego coraz częściej obserwujemy, że duża różnorodność biologiczna może odgrywać tu ważną rolę. Przeanalizowaliśmy miejsca, w których 4 500 respondentów spędzało czas na świeżym powietrzu, i odkryliśmy, że ich poziom stresu bardziej się obniżał, jeśli dane miejsce wyróżniało się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, miało szczególne znaczenie naukowe itp.”

Podsumowując swój artykuł, autorzy stwierdzają, że wyniki ich badania są „ważnym punktem wyjścia do dyskusji na temat przekazywania prostych, opartych na dowodach zaleceń dotyczących czasu, który każdy powinien spędzać na łonie natury, tym samym przyczyniając się do skutecznego promowania zdrowia i dobrego samopoczucia”.


data ostatniej modyfikacji: 2019-09-21 17:15:03
Komentarze
Polityka Prywatności