WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Bądź życzliwy, żyj dłużej

Nowe badanie wiąże szczodrość z długim życiem.

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że dzielenie się, bycie woluntariuszem lub pomaganie innym może być korzystne zarówno dla dającego, jak i biorącego. Wszystkie te działania są satysfakcjonujące, poprawiają samopoczucie i promują zdrowie psychiczne.

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”, szczodrość jest kluczem do długiego, zdrowego i szczęśliwego życia. Bycie szczodrym buduje trwalsze relacje społeczne, dzięki którym ludzie są zdrowsi i szczęśliwsi, a więc żyją dłużej.Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie w 34 krajach na świecie, sugerują istnienie związku między międzypokoleniowym dzieleniem się i długowiecznością. Wyższy poziom udostępniania zasobów między pokoleniami w społeczeństwie jest powiązany z niższą śmiertelnością. Ten rodzaj dzielenia się obejmuje prezenty, jakie przekazuje jedno pokolenie drugiemu. Ma to miejsce między bliskimi, na przykład rodzicami i dziećmi, lub w ramach bardziej formalnego systemu, takiego jak świadczenia emerytalne lub zdrowotne ze strony podatników. Przekazywanie zasobów nie dotyczy tylko pieniędzy. Dotyczy również dzielenia się wiedzą, woluntariatu, lub też gotowania, opieki i czytania innym.

„W początkowym okresie życia polegamy na innych”, powiedział główny autor badania, Tobias Vogt z wydziału nauk o zagospodarowaniu przestrzeni Uniwersytetu Groningen w Holandii, w wywiadzie dla „CNN”. „Pomaganie innym przez całe życie jest dobrym pomysłem”.„Nasze badanie jest nowatorskie, ponieważ jako pierwsze uwzględnia ono płatności transferowe od rządu i rodziny. Ocenialiśmy w nim efekt łączny”, powiedziała w komunikacie prasowym współautorka i demografka Fanny Kluge z Instytutu Maksa Plancka w Niemczech. Szczodrość pomaga ludziom żyć dłużej bez względu na poziom ich zamożności. „Nasze analizy sugerują, że redystrybucja wpływa na umieralność w danym kraju, bez względu na wartość produktu krajowego brutto na osobę”, zauważyła Kluge.

Zespół badaczy obliczył wysokość płatności otrzymywanych i wręczanych przez każdą osobę w porównaniu do jej przychodu przez całe życie. W tym celu naukowcy przeanalizowali dane z projektu National Transfer Accounts, który obejmuje system rachunków z ponad 60 krajów i dotyczy oceny tego, w jaki sposób ludzie w każdym wieku tworzą, konsumują i dzielą się zasobami, oraz oszczędzają na przyszłość. Kraje zachodniej Europy i Japonia były w czołówce, jeśli chodzi o udostępnianie zasobów i niskie poziomy śmiertelności. Francja i Japonia, społeczeństwa z najniższą śmiertelnością, udostępniały około 69 % swoich życiowych przychodów. Natomiast w krajach takich jak Chiny i Turcja, które udostępniają mniej niż 50 %, ryzyko śmierci dla osoby w wieku powyżej 65 lat było dwukrotnie wyższe w ciągu najbliższego roku. Najniższe poziomy dzielenia się odnotowano w krajach Afryki Subsaharyjskiej i południowo-wschodniej Azji.

W roku pandemii COVID-19 i wynikających z niej znacznych strat w zakresie zasobów wyniki badania nabierają większego niż kiedykolwiek znaczenia. Nasze możliwości wzajemnej pomocy i chęć dzielenia się stają się jeszcze ważniejsze.


opublikowano: 2020-09-16
Komentarze
Polityka Prywatności