WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Cecha osobowości potrzebna na Marsie

Badanie naukowe ujawniło cechę osobowości, którą powinni wyróżniać się astronauci mieszkający i pracujący w przyszłości na powierzchni Marsa.

Poza odpowiednim przygotowaniem naukowym lub technicznym astronauci muszą cechować się inteligencją, kreatywnością, stabilnością psychiczną i dobrą kondycją fizyczną. Nikt jednak nie wie, jak będzie wyglądało życie na planecie oddalonej o miliony kilometrów od Ziemi. Dlatego aby pierwsza wyprawa na Czerwoną Planetę około 2030 roku mogła zakończyć się powodzeniem, astronauci chcący w niej uczestniczyć będą musieli wykazać się czymś więcej niż powyższe cechy i kwalifikacje.Jak dowodzą autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie „Astrobiology”, astronauta musi być sumienny i musi chcieć wywiązywać się ze swojej roli. Sumienność można zdefiniować jako rzetelne i dokładne wykonywanie zadań lub obowiązków. W badaniu, które przeprowadził kanadyjski Uniwersytet Zachodniego Ontario, sumienność okazała się ważniejsza od uczciwości, pokory, emocjonalności, ekstrawersji, otwartości i bezkonfliktowości.

„Połączenie sumienności poszczególnych członków grupy można uznać za wartość wspólną całego zespołu”, tłumaczy Julia McMenamin, główna autorka badania i doktorantka psychologii na Uniwersytecie Zachodniego Ontario, w artykule opublikowanym przez CNN. „Im bardziej sumienna jest grupa, tym lepiej realizuje powierzone jej zadania”. Zespół badawczy ocenił, że niektóre cechy są niedopuszczalne w przypadku uczestników długotrwałych misji kosmicznych. Przykładem jest próżniactwo społeczne, czyli wkładanie mniejszej ilości wysiłku w wykonanie zadania realizowanego w grupie.

Wyniki opracowano na podstawie czterotygodniowej symulacji przeprowadzonej w izolacji i w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Piątka astronautów, 4 mężczyzn i 1 kobieta, w wieku od 28 do 38 lat wspólnie wykonywała zadania tak, jakby przebywała na Marsie. Po zakończeniu doświadczenia każdy uczestnik ocenił siebie i innych członków zespołu, biorąc pod uwagę cechy osobowości. Przed symulacją, podczas jej trwania i po jej zakończeniu badani wypełnili ankiety dotyczące wyników grupy, ewentualnych konfliktów w zespole i poziomu stresu.Cała piątka uczestników eksperymentu znała się już wcześniej. „Udowodniono, że jeśli członkowie grupy dobrze się znają, lepiej im się współpracuje, prawdopodobnie dlatego że wzajemna znajomość pozwala na lepszą i skuteczniejszą komunikację”, wyjaśniła McMenamin.

Izolacja i ograniczona przestrzeń to tylko dwa z wielu czynników, które mogą wywołać konflikt podczas pobytu na Marsie. „Każdy, kto pracował w grupie, wie, że waśnie wewnątrz zespołu mogą wpłynąć negatywnie na osiągane wyniki i ogólne nastawienie współpracowników. Gdy pojawiają się kłótnie na temat sposobu postępowania lub personalne przepychanki, zostaje mniej czasu i energii na realizację zadań”, dodała McMenamin. „Konflikt może mieć różne oblicza, ale dopóki nie dochodzi do interpersonalnych tarć i sporów dotyczących metod realizacji zadań, różnice zdań i opinii mogą wręcz poprawić wyniki pracy zespołu, głównie dlatego, że grupa ma wtedy okazję wykorzystać wiedzę i pomysły każdego z jej członków”.

Zespół badawczy zastanawia się, co może wydarzyć się podczas długiej misji. „Poważne problemy spowodowane zaburzeniami psychicznymi i konfliktami interpersonalnymi zwykle manifestują się dopiero po kilku miesiącach lub nawet latach przebywania w odizolowanym, zamkniętym i skrajnie nietypowym środowisku, co wskazuje na konieczność prowadzenia długotrwałych symulacji”, stwierdziła McMenamin.


data ostatniej modyfikacji: 2020-12-16 17:15:02
Komentarze
Polityka Prywatności