WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Od głosu mumii po komputery czytające w myślach, czyli CORDIS podsumowuje rok w nauce

Wprawdzie COVID-19 zdominował świat nauki, ale nie oznacza to, że w zeszłym roku nie byliśmy świadkami niesamowitych odkryć i zaskakujących osiągnięć w dziedzinie badań.

Kosmos od wieków przyciąga uwagę naukowców, a rok 2020 nie był wyjątkiem. Arrokoth, obiekt przypominający wyglądem czerwonego bałwana, oddalony od Ziemi o ponad 6,6 miliarda kilometrów, zdradził badaczom tajemnice procesu powstawania planet. Astronomowie wykryli też największą eksplozję w historii Wszechświata od czasów Wielkiego Wybuchu. Może jednak nie jesteśmy sami. Szacuje się, że w naszej galaktyce może istnieć aż 6 miliardów planet podobnych do Ziemi.Słońce dało się poznać naukowcom z zupełnie nowej strony. Nowy teleskop o niezwykłej mocy zrobił najdokładniejsze w historii zdjęcia powierzchni naszej gwiazdy. Z kolei w wyniku wspólnej misji kosmicznej UE i USA na Ziemię dotarły zdjęcia i filmy wykonane z najbliższej jak dotąd odległości od Słońca.

Rezultaty nowych badań podważyły kilka dotychczasowych teorii. Okazuje się, że dinozaury wyginęły z powodu uderzenia asteroidy, a nie aktywności wulkanicznej. Za to miejsce kobiety nie zawsze było w domu, na co wskazują dowody potwierdzające, że w czasach prehistorycznych łowcami byli nie tylko mężczyźni, ale także kobiety.

Jak brzmi głos… mumii? Naukowcom udało się odtworzyć głos egipskiej mumii pochodzącej sprzed 3 000 lat. Stonehenge jest jedną z najsłynniejszych i najbardziej tajemniczych budowli kamiennych na świecie. Naukowcy rozwiązali jej największą zagadkę, czyli pochodzenie ogromnych głazów zwanych sarsenami.

Komputery są w stanie dużo zrobić, ale czytanie w myślach chyba nie leży w zakresie ich możliwości? A jednak. Nowy interfejs komputerowy monitoruje sygnały z mózgu, aby wygenerować obrazy odpowiadające myślom.Sto lat badań nie poszło na marne: powstał pierwszy nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej. Generalnie cierpliwość popłaca. Sztuczna inteligencja rozwiązała zagadkę dotyczącą struktury i zachowania białek, nad którą biolodzy głowili się od 50 lat.

Czy wiesz, że w 2021 roku rzeczy wytworzone przez człowieka będą ważyć już tyle co wszystkie ziemskie organizmy? Wznieśmy toast (przez łzy) z okazji tego, że na Ziemi znajduje się teraz więcej wytworzonych przez nas materiałów niż biomasy.


opublikowano: 2021-01-22
Komentarze
Polityka Prywatności