WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Czy starego psa można nauczyć nowych słów? Naukowcy potwierdzają

Psy potrafią uczyć się nowych słów – wystarczy, że usłyszą je zaledwie cztery razy.

Nikogo nie dziwi widok psa biegnącego do swojej miski, gdy usłyszy słowo „jedzenie” czy radośnie przynoszącego w pysku smycz, gdy jego opiekun wspomni o spacerze. W trakcie swojego życia wiele psów uczy się łącznie kilku prostych słów i poleceń.

Jednak według autorów nowego badania, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports”, niektóre psy potrafią nauczyć się nazwy nowego przedmiotu po usłyszeniu jej zaledwie czterokrotnie. To wyjątkowe odkrycie – do tej pory panowało bowiem powszechne przekonanie, że taka umiejętność jest zarezerwowana wyłącznie dla ludzi.Etolodzy z Uniwersytetu im. Eötvösa Loránda w Budapeszcie zajęli się badaniem zachowań Whisky, owczarka border collie z Norwegii, który znał nazwy 59 przedmiotów, a także suczki rasy Yorkshire terrier z Brazylii wabiącej się Vicky Nina, która rozpoznawała 42 zabawki. „Chcieliśmy się dowiedzieć, w jakich warunkach uzdolnione psy mogą poznawać nowe słowa”, stwierdziła główna badaczka Claudia Fugazza zatrudniona na Wydziale Etologii uniwersytetu w wywiadzie dla telewizji CNN. „W tym celu przeprowadziliśmy doświadczenia, w czasie których próbowaliśmy uczyć zwierzęta nowych słów w dwóch różnych sytuacjach”.

W czasie pierwszego doświadczenia okazało się, że psy potrafią wybierać nową zabawkę, kiedy ich opiekunowie wypowiadają jej nazwę. W ten sposób badacze udowodnili, że zwierzęta potrafią dokonywać wyboru poprzez odrzucenie wszystkich innych zabawek, których nazwy już znają i wybieranie w ten sposób jedynej, której jeszcze nie poznały. Naukowcy doszli jednak do wniosku, że w ten sposób zwierzęta nie uczą się nowych słów i ich powiązań z przedmiotami.

W drugim doświadczeniu opiekunowie bawili się ze swoimi psami, wymawiając nazwę zabawki, co okazało się skutecznym sposobem na naukę jej nazwy. Co ważniejsze, w tym celu wystarczyło powtórzyć nowe słowo zaledwie czterokrotnie. Po poznaniu w ten sposób nowych nazw Whisky i Vicky Nina wybierały zabawki po usłyszeniu odpowiadającego im słowa.

„Co ważne, w obu sytuacjach psy usłyszały nazwę nowej zabawki zaledwie czterokrotnie”, dodaje Fugazza. „Taka błyskawiczna nauka zdaje się odpowiadać sposobowi, w jaki nasze dzieci poznają słownictwo w wieku 2–3 lat”, wyjaśnił Ádám Miklósi, kierownik Wydziału Etologii i współautor badania.

Naukowcy ustalili, że taką umiejętnością dysponują jednak wyłącznie szczególnie uzdolnione bądź szkolone psy. W badaniach wzięło też udział 20 innych psów, które nie były w stanie nauczyć się nowych nazw po ich kilkukrotnym usłyszeniu.

„Wypływające z badań wnioski podają w wątpliwość założenie, że umiejętność łączenia brzmienia słów z fizycznymi przedmiotami jest zarezerwowana wyłącznie dla ludzi”, stwierdziła Sarah-Jayne Blakemore, profesor neuronauki poznawczej na University College w Londynie w wywiadzie dla magazynu „The Guardian”.Po przeczytaniu tego artykułu zastanawiasz się pewnie, czy masz w domu czworonożnego geniusza. Jeśli chcesz to sprawdzić, możesz spróbować przeprowadzić to samo doświadczenie samodzielnie, jednak jak stwierdził Jan Hoole, wykładowca biologii na Uniwersytecie w Keele w Zjednoczonym Królestwie w wywiadzie dla „The Conversation”, nie należy się zniechęcać, jeśli okaże się, że twój futrzasty przyjaciel nie jest drugim Einsteinem. „Jeśli twój pies nie dysponuje tą samą umiejętnością, nie ma powodów do obaw czy zmartwień – być może to po prostu kwestia rasy i doświadczenia”.

Naukowiec dodał także: „Jeśli mieszkasz z bernardynem albo z chartem afgańskim, nie spodziewaj się, że będzie zainteresowany przynoszeniem zabawek przez wiele godzin. Z kolei w przypadku psów ras takich jak pudel czy border collie, zakres ich umiejętności może być ograniczony jedynie przez twoją wyobraźnię i czas, który możesz poświęcić na zabawę”.


opublikowano: 2021-06-01
Komentarze
Polityka Prywatności