WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Odczuwasz skutki zmiany klimatu tego lata?

Autorzy przełomowego badania przeprowadzonego na zlecenie ONZ alarmują, że stan naszej planety pogarsza się szybciej, niż dotąd sądzono.

Tego lata w Europie jesteśmy świadkami wszelkiego rodzaju kataklizmów, od pożarów przez powodzie po upały. 9 sierpnia ukazał się raport naukowy OZN stanowiący ostrzeżenie dla całej ludzkości, a zaledwie dobę później we Włoszech odnotowano 48,8 °C, najwyższą temperaturę w historii pomiarów w Europie. Wcześniejszy rekord padł w 1977 roku.Nie trzeba być ekspertem do spraw klimatu, by zrozumieć, że ekstremalne zjawiska klimatyczne stają się coraz powszechniejsze. Raport tylko podkreśla to, co już wiemy. W swoim oświadczeniu sekretarz generalny OZN António Guterres bez ogródek nazywa raport „poważnym ostrzeżeniem dla ludzkości”. Guterres dodaje przy tym: „Sygnały alarmowe są ogłuszające, a dowody niepodważalne: emisje gazów cieplarnianych pochodzące ze spalania paliw kopalnych oraz wylesienie powodują, że nasza planeta się dusi i narażają miliardy ludzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Globalne ocieplenie dotyka każdego regionu Ziemi, a wiele zmian staje się nieodwracalnych”.

„Ten raport pozwala spojrzeć prawdzie w oczy”, stwierdza w komunikacie prasowym Valérie Masson-Delmotte, członkini Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który odpowiada za przygotowanie raportu. „Dysponujemy teraz znacznie jaśniejszym obrazem dawnego, obecnego i przyszłego klimatu, co jest niezbędne do zrozumienia tego, dokąd zmierzamy, co możemy zrobić i jak możemy się przygotować na zmiany”.

Zasadniczą konkluzją raportu jest, że Ziemia ogrzewa się szybciej, niż przewidywaliśmy. Odpowiada za to człowiek. Jeśli nie zaczniemy działać już teraz, nie uda nam się ograniczyć globalnego ocieplenia do celu 1,5 °C określonego w porozumieniu paryskim z 2015 roku.

Czy przyszłość rysuje się wyłącznie w ciemnych barwach? Autorka raportu i klimatolożka dr Friederike Otto z Uniwersytetu w Oxfordzie przekonuje, że nie. „Ograniczenie globalnego ocieplenia minimalizuje prawdopodobieństwo osiągnięcia tych punktów krytycznych”, tłumaczy w swojej wypowiedzi dla BBC. „Nie jesteśmy zatem skazani na klęskę”.

„Jeśli teraz połączymy siły, możemy zapobiec katastrofie klimatycznej”, stwierdza w swoim oświadczeniu szef ONZ Guterres. „Dzisiejszy raport dowodzi jednak, że nie ma już czasu na zwłokę ani miejsca na wymówki”.Chcesz się dowiedzieć, co stanie się z naszą planetą w przyszłości? Teraz możesz łatwo uzyskać informacje ten temat. IPCC uruchomił przyjazny dla użytkowników interaktywny atlas, który ukazuje scenariusze zmiany klimatu w dowolnym miejscu na świecie. Na przykład, wystarczy powiększyć dany region Europy, aby zobaczyć, co może się zmienić w nim do 2100 roku. Kliknięcie punktu na mapie pozwala zapoznać się z różnymi wskaźnikami, od opadów i szczytowych temperatur po wzrost poziomu morza. Dane te można także porównać ze statystykami z przeszłości. Pobierając i udostępniając dane, możesz dać znać innym, jaka przyszłość nas czeka.

Naukowcy ostrzegają, że jeśli nie wprowadzimy niezbędnych zmian, Ziemia przestanie być miejscem nadającym się do życia. Po co czekać na światowych przywódców i ustawodawców, skoro każdy z nas może stać się czempionem klimatu?


data ostatniej modyfikacji: 2021-09-01 17:15:02
Komentarze
Polityka Prywatności